Powiat łęczyński: ognisko ptasiej grypy w hodowli kaczek

duck 1893080 1920 2022 12 19 125829

W Kaniwoli w powiecie łęczyńskim wykryto ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy – informują służby wojewody lubelskiego. Ognisko zidentyfikowano w gospodarstwie, gdzie hodowanych jest blisko 40 tysięcy kaczek. 

Teren występowania ogniska zabezpieczyły służby weterynaryjne. Obszar zapowietrzenia oraz zagrożenia wyznaczono na terenie powiatów łęczyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego oraz włodawskiego. 

Trwa  likwidacja i utylizacja zakażonych ptaków, a także dezynfekcja kurników. Trwa również szacowanie strat. 

Jak informują służby wojewody lubelskiego, 15 grudnia powiatowy lekarz weterynarii w Łęcznej pobrał do badań próbki od zwierząt z gospodarstwa w Kaniwoli. Następnego dnia ognisko wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdziły badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

17 grudnia wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wirusa, w którym ustanowił obszar zapowietrzony obejmujący część pow. łęczyńskiego: gm. Ludwin (Kaniwola, Kobyłki, Uciekajka, Rozpłucie Pierwsze, część miejscowości Rogóźno położona na wschód od drogi nr 820, część miejscowości Dąbrowa położona na wchód od drogi nr 820 oraz część miejscowości Dratów położona na północny-wschód od Kanału Wieprz-Krzna) i Puchaczów (Nadrybie Ukazowe i część miejscowości Nadrybie Wieś położona na północ od drogi nr 1716L), a także obszar zagrożony wystąpieniem wirusa w pow. łęczyńskim (miasto Łęczna i część gmin Cyców, Puchaczów, Ludwin, Łęczna) i lubartowskim (część gmin Uścimów, Ostrów Lubelski, Sosnowica i Urszulin).

9 grudnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że pojawiły się pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych. – Warunki atmosferyczne i migracja ptaków powodują, że utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia kolejnymi ogniskami grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób. Hodowcy drobiu mają obowiązek ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji – wskazano.

Grypa ptaków – podano – to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus grypy może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego.

Ministerstwo przekazało, że stwierdzenie ogniska choroby powoduje konieczność likwidacji zakażonego stada oraz skutkuje ograniczeniami dla sektora drobiarskiego, które wpływają m.in. na czasową utratę rynków zbytu, a w konsekwencji funkcjonowanie hodowców i zakładów.

MaTo / PAP / opr. WM / ToMa

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version