Profesor Mirosław Czuczwar (na zdj.), kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, został pełnomocnikiem ministra zdrowia do spraw organizowania systemu ECMO u pacjentów z COVID-19.
CZYTAJ: ECMO kontra COVID. Lubelski szpital uratował matkę i dziecko
– To dla mnie wielki zaszczyt, ale i wyzwanie – mówi prof. Czuczwar. –Takiego systemu bardzo potrzebujemy. W czasie pandemii było robionych mnóstwo rzeczy nieusystematyzowanych, nieuporządkowanych, bo taka była potrzeba chwili. Musieliśmy po prostu działać w warunkach skrajnie niekorzystnych. Teraz po dwóch latach trwania pandemii przyszedł czas, żeby pewne rzeczy uporządkować i przekuć je na rozwiązania, które będą służyć polskim pacjentom. Mam nadzieję, że dzięki pomocy koleżanek i kolegów z całej Polski uda nam się taki system dla naszych pacjentów stworzyć.
Jak informują lekarze, stworzenie systemu pozwoliłoby jeszcze skuteczniej ratować życie i zdrowie pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.
ZOBACZ: ECMO w walce z COVID. Lubelski szpital ratuje pacjentów z całej Polski [ZDJĘCIA]
ECMO to technika pozaustrojowego natleniania krwi i eliminacji z niej dwutlenku węgla. Urządzenie to jest swoistą protezą zastępującą przez pewien czas w warunkach szpitalnych pracę płuc i/ lub serca.
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum