Bezpłatną kolonoskopię można wykonać w ramach prowadzonego na Lubelszczyźnie programu badań przesiewowych. Celem akcji jest zmniejszenie zapadalności na raka jelita grubego.
– Program jest skierowany do osób w wieku 50-65 lat, a także tych w wieku 40-49 lat, jeśli mają lub mieli krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano taki nowotwór – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Program obejmuje między innymi wykonanie badania przesiewowego, polegającego na realizacji kolonoskopii, a w razie konieczności również pobranie wycinków do dalszych badań czy usuniecie polipów o wielkości do 15 milimetrów. Rak jelita grubego jest jednym z najniebezpieczniejszych nowotworów. Jego wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje duże szanse na wyzdrowienie. Do udziału w programie nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do jednej z trzynastu pracowni endoskopii, realizującej program.
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 tysięcy nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Badania wykonywane są w: Lublinie, Puławach, Biłgoraju, Zamościu, Łęcznej, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Parczewie i Białej Podlaskiej. Wykaz placówek poniżej.
EwKa / opr. ToMa