„Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji”. 32. Mikołajki Folkowe w Lublinie

mikolajki 111221 009 2021 12 11 211732 2022 12 09 180556

Koncerty muzyki tradycyjnej, warsztaty malowania toreb bawełnianych czy spotkania autorskie. Już dziś (09.12) zaczynają się 32. Mikołajki Folkowe.

– Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji – mówi jedna z organizatorek wydarzenia, Agnieszka Matecka-Skrzypek. – Staramy się podążać za gustami naszej publiczności, tak żeby przez kolejne lata być żywmy festiwalem. Piątek to głównie koncerty. Dwa koncerty; pierwszy to Scena Otwarta, koncert konkursowy dedykowany młodym artystom. Bardzo ciekawy, bo w zasadzie ten koncert wyznacza trendy muzyki folkowej. Będziemy mogli obejrzeć tych, którzy za kilka lat będą gościć na największych scenach Polski i Europy.

– Natura jest mi bardzo bliska, moje koncerty najbardziej lubię grać w lesie – opowiada Natalia Zaleska, „leśna siostra” z Gdańska. – Generalnie interpretuję pieśni polskie. Jest w nich mnóstwo motywów czerpiących z natury, przyrody.

– Jest to muzyka folkowa oparta na różnych gatunkach folku, od naszych rodzimych, poprzez te z całego świata – mówi Nikodem Soszyński z zespołu Somethingski Trio, występujący dziś gościnnie z Darią Kosiek. – Jest to nurt najbliższy mojemu sercu, ale myślę, że pozostałych członków zespołu też. Jest to muzyka grana od serca, która ma w sobie dużo energii, magii i tajemnic.

CZYTAJ: Artyści z całej Polski zagrają w Lublinie. Ruszają 32. Mikołajki Folkowe

– Mamy nadzieję, że udaje nam się odczytywać te trendy. O tym, że nam się udaje, świadczy publiczność Mikołajkowa, festiwalowa – zaznacza Agnieszka Matecka-Skrzypek. – Choć oczywiście nie mamy prób, tylko po prostu raz na rok sprawdzamy, czy nasze intencje są zgodne z oczekiwaniami. Myślę, że dużym zainteresowaniem cieszy się nurt związany z muzyką słowiańską, z mitologią słowiańską. Pojawiają się takie grupy muzyczne i takie zainteresowanie młodych ludzi. 

– Będę grał na różnego rodzaju pomagajkach, przeszkadzajkach, shakerach – zapowiada Bartosz Luz z zespołu Żywi Joł. – Trochę też na fletach. Dla mnie pięknie jest żyć z muzyką. Mnóstwo osób powtarza, że nie ma talentu do muzyki. A nie trzeba mieć. Każdy powinien złapać jakiś instrument lub swój własny instrument – głos – i po prostu go używać, żeby towarzyszył nam w życiu. To naprawdę czyni życie bardziej kolorowym. 

Dlaczego warto mówić o muzyce tradycyjnej?

– Jest wiele powodów – przekonuje Natalia Zaleska. – Przede wszystkim jak patrzę sobie na nagrania ukraińskich rodzin, gdzie wszyscy siadają i znają te pieśni, ta tradycja jest tam taka żywa. Oni wszyscy znają i śpiewają te pieśni, bez względu na to, czy ktoś twierdzi, że umie śpiewać bądź nie. Chciałabym, żeby u nas też tak było. Poza tym wiem, jaką frajdę daje śpiewanie. A u nas w Polsce jest takie przekonanie, że „ja nie umiem śpiewać”. To mówi każdy, ale wszyscy lubią to robić. Muzyka tradycyjna jest muzyką, która otwiera na to, że wszyscy mogą śpiewać i trzeba to robić.

– To nasza muzyka, która przetrwała tyle wieków w formie niezapisywalnej, w formie przekazu ustnego – dodaje Agnieszka Matecka-Skrzypek. – De facto przetrwało to, co było najbardziej wartościowe. To, co było niezbyt ciekawe, niezbyt wpadało w ucho, czy tekstowo nie opisywało rzeczy interesujących dla społeczności – to wszystko przepadało. Jest to bardzo bogaty folklor, mający wiele niuansów – muzycznych, wokalnych i instrumentalnych. Naprawdę warto z tego czerpać, zarówno muzycznie, jak i tekstowo. Po co wymyślać nowe rzeczy, skoro te teksty już wszystko opisały przez wieki?

32. Mikołajki Folkowe już trwają w Chatce Żaka UMCS. Koncerty, spotkania i inne atrakcje do niedzieli (11.12).

InYa / opr. WM

Fot. Piotr Michalski / archiwum

Program

Czwartek, 8 grudnia

9.00 – „Żywa tradycja – dziedzictwo zbiorowej tożsamości” – międzynarodowa konferencja naukowa (Sala Coworkingowa i Przestrzeń Kultury Studenckiej)

Piątek, 9 grudnia

9.00 – „Żywa tradycja – dziedzictwo zbiorowej tożsamości” – międzynarodowa konferencja naukowa (Sala Coworkingowa i Przestrzeń Kultury Studenckiej)
15.00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny (Mała Sala Widowiskowa)
18.00 – „Zabywanie” – wernisaż wystawy Adrianny Iwanejko oraz pieśni z lubelskiego Podlasia w wykonaniu Adrianny Iwanejko i Eweliny Prokopiuk (spotkanie: Galeria Główna)
19.00 – „Sąsiedzi/??????” – wernisaż wystawy Magdaleny Ciemierkiewicz (Galeria na I piętrze)
19.00 – „Chłopstwo. Historia bez krawata” – spotkanie autorskie z prof. Mateuszem Wyżgą (Chatka Cafe)

20.30 – Koncert (Duża Sala Widowiskowa): Chrust, Joryj Kłoc (Ukraina)
21.00 – Ethno Silent Disco – DJ Krzaku i DJ Qsto (Mała Sala Widowiskowa)

Sobota, 10 grudnia

11.00 – Lubelska Orkiestra Rodzinna – próba otwarta – Przemysław Łozowski (hol przed Małą Salą Widowiskową)
11.00 – Spotkanie sieci Odpowiedzialnych Festiwali
12.00 – Warsztaty tańców Górali Bukowińskich (Czadeckich) oraz tańców Lubelszczyzny – Bogumiła i Piotr Zgorzelscy (hol I piętro)
16.00 – „Namaluj sobie festiwalową torbę!” – warsztaty malowania toreb bawełnianych – Alena Hrybianchuk (hol parter)

18.00 – Koncert na Sobotę (Duża Sala Widowiskowa): Almir Meskovic & Daniel Lazar (Bośnia/Serbia), Štefan Štec i Fajta (Słowacja), Orkiestra św. Mikołaja, laureaci Sceny Otwartej.

Niedziela, 11 grudnia

11.00 – Warsztaty świąteczne: Michał Kowalik – pająki lubelskie, Magdalena Ciopcińska – świece sojowe, Dariusz „Pan Koralik” Gołębiewski – ozdoby z koralików, Agata Stanowska – ozdoby z papieru (hol parter)
11.00 – Warsztaty zaścięgi krzczonowskiej – Ignacy Wawrzycki (hol parter)
12.00 – Warsztaty tańców Górali Bukowińskich (Czadeckich) oraz tańców Lubelszczyzny – Bogumiła i Piotr Zgorzelscy (hol I piętro)
13.00 – Harce Łemkowskie – warsztaty i zabawy taneczne dla dzieci 4-9 lat – Anna Romańczak-Polańska i Przemek Polański (Sala Ciszy)
Bezpłatne wejściówki Z
15.00 – Harce Łemkowskie – warsztaty i zabawy taneczne dla młodzieży 10-16 lat – Anna Romańczak-Polańska i Przemek Polański (Sala Ciszy)
Bezpłatne wejściówki
17.00 – Meet-Life-Style: warsztaty – Magdalena Rutkowska – stroiki świąteczne, Przemysław Łozowski – kolędy i pastorałki (hol przed Dużą Salą Widowiskową)
18.00 – Folk i okolice – Na ludowo na jazzowo – AccFolkJazz (Mała Sala Widowiskowa)
19.00 – Folk i okolice – Around the World in Two Hours – The Helping Hand and Friends (Duża Sala Widowiskowa)

Exit mobile version