– Komisja Europejska zaakceptowała w poniedziałek wszystkie programy operacyjne na poziomie krajowym – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller (na zdj.). Dodał, że rozpoczyna się realizacja regionalnych programów operacyjnych, które opiewają na łączną kwotę 33,5 mld euro.
Rzecznik rządu podczas konferencji prasowej w poniedziałek przypomniał, że zostały zaakceptowane programy operacyjne dla wszystkich województw w Polsce. – Regionalne programy operacyjne ze środków unijnych z umowy partnerstwa, z klasycznych środków unijnych przechodzą do fazy realizacji. To jest łączna kwota 33,5 mld euro, jeżeli chodzi o regionalne programy operacyjne”- poinformował Müller.
Jak dodał, „Komisja Europejska zaakceptowała w poniedziałek wszystkie programy operacyjne na poziomie krajowym”. „Nie tylko regionalne programy operacyjne, ale również programy operacyjne z umowy partnerstwa na poziomie ogólnopolskim uzyskały akceptację Komisji Europejskiej i przechodzą do realizacji, jeśli chodzi o tę klasyczną politykę budżetową UE” – podkreślił.
Jak dodał, jako ostatni akceptację Komisji uzyskał program dotyczący rybołówstwa.
CZYTAJ: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego. „Możemy mówić o ogromnym sukcesie” [ZDJĘCIA]
W piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda informował, że do Polski wpłynęły zaliczki w ramach ośmiu programów operacyjnych na lata 2021-2027 na łączną kwotę 545,9 mln euro, czyli ponad 2,5 mld zł.
Łącznie w ramach pięciu krajowych, 16 regionalnych oraz czterech programów Interreg do końca br. powinny wpłynąć zaliczki stanowiące 1,5 proc. alokacji UE, tj. 1,110 mld euro.
CZYTAJ: Jacek Sasin: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego będą stanowić silny bodziec prorozwojowy
Polska otrzymała zaliczkę na: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) w wysokości 362,8 mln euro; Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – w kwocie 119,6 mln euro; Fundusze Europejskie Polska Wschodnia (FEPW) w wysokości 39,8 mln euro, Fundusze Europejskie na rozwój Cyfrowy (FERC) w kwocie 9,9 mln euro; Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich (PTFE) – 8,2 mln euro; Interreg Polska-Słowacja – 2,6 mln euro; Interreg Południowy Bałtyk – 1,7 mln euro oraz Interreg Polska-Saksonia – 1,2 mln euro.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Albert Zawada