Szpital w Rykach doczekał się rezonansu magnetycznego. Ruszyły zapisy na badania

mri g3dc272b9e 1920 2022 12 28 184355

Rozpoczęły się zapisy na badania rezonansem magnetycznym w Szpitalu Powiatowym w Rykach. Nowy sprzęt trafił kilka tygodni temu do tej placówki, która cztery lata temu w ogóle przestała funkcjonować, a teraz jest stopniowo rozwijana.

Od dziś można zapisywać się na badania – telefony od rana dzwoniły niemal bez przerwy.

– Telefonów jest bardzo dużo – przyznaje Magdalena Brzozowska, sekretarka medyczna Szpitala Powiatowego w Rykach. – To zapisy na rezonans, na tomograf, jak i na badania endoskopowe. Na dzień dzisiejszy od momentu ruszenia zapisów na 3 godziny pracy pracowni na liście jest ponad 40 nazwisk. 

– Zapisy ruszyły. Zapisujemy codziennie. Badania też będą codziennie – zapowiada dyrektor ds. medycznych ryckiego szpitala Piotr Chęć. – Zaczynamy od godziny 7.20 do godzin popołudniowych albo późnych wieczornych, w zależności od zainteresowania.

CZYTAJ: Rezonans magnetyczny w ryckim szpitalu. Można już zapisywać się na badania

– Jeździliśmy do Garwolina, do Nałęczowa, do Puław. Rezonans jest tu potrzebny, bo powiat jest duży. Mamy tomografię, tylko rezonansu nie było – mówi jedna z mieszkanek.

– W momencie, kiedy pan premier odwiedził nasz szpital bodajże 2 lata temu, rozmawialiśmy o tym, czego nam brakuje. Wiedząc, że na terenie powiatu nie ma rezonansu – a dzisiaj to podstawa, jeżeli chodzi o jakąkolwiek diagnostykę – pan premier obiecał, że dostaniemy wsparcie, jeżeli chodzi o zakup rezonansu – opowiada starosta rycki Dariusz Szczygielski. – Później były komplikacje, dlatego że poszczególne ministerstwa, które wydawały opinie, na początku wydawały opinie negatywne. Powodem było coś takiego, że nie było historii. Troszkę mnie to zdziwiło. Będąc w Ministerstwie Zdrowia czy Ministerstwie Rozwoju, zapytałem: skąd ma być historia, jak nie było rezonansu? Raz, że szpitala nie było przez moment, a poza tym nie było tego typu urządzenia, więc nie mogło być historii. Zapytałem, czy jeżeli powstaje nowy szpital, to nie mając żadnej historii, tam się tego typu urządzeń nie montuje. Jak już wyjaśniliśmy sobie te sprawy, wszystko dobrze się potoczyło. Jest piękne urządzenie, niech służy pacjentom.

– Jesteśmy w nowej pracowni rezonansu magnetycznego. Rezonans jest w pełni przygotowany do działania, konsole opisowe również – zapewnia Piotr Chęć. – Technicy, rejestratorki – wszyscy są gotowi do podjęcia nowych wyzwań. To sprzęt dość wysokiej klasy. Jesteśmy w stanie wykonywać tutaj szereg badań obrazowych, m.in. głowy, kręgosłupa, stawów. Na razie nie będziemy wykonywać tylko badań mięśnia sercowego. Natomiast wszystkie pozostałe zakresy jak najbardziej będzie można u nas wykonać.

CZYTAJ: Ryki: szpital powiatowy będzie miał rezonans magnetyczny i pracownię do badania bezdechu

– Sprzęt jest bardzo dobry. Możemy tu pokusić się o bardzo dokładne badania – zaznacza technik elektroradiolog Karolina Remijasz. – Przede wszystkim potrzebne są badania neurologiczne głowy. Ważne są też badania prostaty u mężczyzn. Teraz jest ten program przesiewowy. Taki sprzęt był potrzebny na terenie Ryk i okolic. To bardzo ważne, bo umożliwiamy szybką diagnostykę. Mamy nadzieję, że przypadków będzie jak najmniej, a badań jak najwięcej, żebyśmy mogli naprawdę szybko diagnozować choroby.

– Jeżeli chodzi o trakt obrazowy, to mamy wszystko – tomograf, rezonans. Kończymy nowy blok operacyjny. Brakuje nam jednej rzeczy – ramienia C. Mam nadzieję, że niedługo pozyskamy środki – mówi starosta Dariusz Szczygielski. – Mamy to też obiecane z rezerwy Kancelarii pana premiera w przyszłym roku. Trzeba też wziąć pod uwagę inwestycje, które zostały zrobione wokół szpitala, czyli fotowoltaika, odwodnienie, termomodernizacja budynku B. To też są znaczne środki. 

CZYTAJ: Szpital w Rykach i Uniwersytet Medyczny będą współpracować

– Szpital cały czas się rozwija – podkreśla Piotr Chęć. – W przyszłym roku rozpoczynamy działalność chirurgii. Mamy już skompletowany skład osobowy chirurgów. Instrumentariuszki, pielęgniarki anestezjologiczne będziemy rekrutować po nowym roku. Chcemy zapewnić tę opiekę na podstawowym poziomie, ale bardzo dobrym i przede wszystkim w bardzo krótkim czasie. Nie wszystkie zakresy jesteśmy w stanie tutaj zrobić, ale dzięki podpisanym porozumieniom z Uniwersytetem Medycznym nasi pacjenci mają dostęp do naprawdę wysoko specjalistycznych usług w bardzo krótkim czasie.

Badania za pomocą rezonansu magnetycznego będą przeprowadzane od poniedziałku 2 stycznia.

ŁuG / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version