„To dla nas skok w przyszłość”. W Lublinie oddano do użytku nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego

05f9ffae 5ea1 4c1b a968 1167a6e682c8 2022 12 08 172718

Nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie zostało oddane do użytku. Znajdują się w nim nowoczesne sale operatorów 112 i dyspozytorów medycznych. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczyste otwarcie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie

Pracownicy CPR przeprowadzili się do nowej siedziby 1 grudnia. Do dyspozycji mają sześć kondygnacji o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych, a całość – jak informuje Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie – spełnia najwyższe standardy m.in. w zakresie telekomunikacji, informatyki czy elektroniki.

– Nowe Centrum to bardzo istotna inwestycja, ponieważ jest to najważniejszy element w systemie ratownictwa medycznego – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Zarówno CPR, jak i dyspozytornia medyczna, którą najpierw scentralizowaliśmy, to znaczy z czterech powstała jedna, a teraz mamy włączenie w infrastrukturę nową, czyli mamy tutaj zespół CPR-u, dyspozytornię medyczną, a w przyszłości dołączy do tego jeszcze Wydział Zarządzania Kryzysowego i wojewódzcy koordynatorzy ratownictwa medycznego. Będziemy mieli jedno wielkie centrum ratownictwa medycznego. Nie trzeba prowadzić jakichś wielkich dywagacji, żeby uzasadnić pozytywne strony takiego rozwiązania. Zastanawiam się wręcz, czy zapasowego miejsca dowodzenia wojewody tu nie ulokować.

– Ta siedziba to dla nas skok w przyszłość – nie ukrywa kierownik dyspozytorni medycznej Artur Rogowski. – Dla dyspozytorni medycznej, dla centrum powiadamiania ratunkowego, dyspozytorów, operatorów jest to nowoczesne miejsce, w którym przyszło nam ratować życie. Warunki są bardzo dobre, nowoczesne, budynek jest w pełni zinformatyzowany. To wpływa też na jakość świadczonych usług i na pracę dyspozytorów i operatorów.

– Tą nową siedzibą zabezpieczamy przede wszystkim dobre warunki pracy dla pracowników CPR jak i dyspozytorni medycznej – uzupełnia wojewoda lubelski. – Dlatego że w sytuacjach wymagających interwencji ratowniczej niezbędny jest krótki czas mierzony w sekundach. Numer 112 przełącza na dyspozytornię medyczną, która kieruje ruchem karetek pogotowia. Za pośrednictwem właśnie pogotowia ratunkowego w ten proces włączany jest również WKRM. Dlatego też to i fizyczne spięcia, ale również logistyczne w jednym miejscu, w dobrych warunkach daje szansę na to, żeby te czasy od odebrania telefonu od osoby wzywającej pomocy, do dyspozycji dla karetki był możliwie jak najkrótszy. I ten warunek ta inwestycja spełnia.

– Nam chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo – mówi kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie. Jarosław Szymczyk. – Budynek dyspozytorni medycznej, centrum powiadamiania ratunkowego jest tak skonstruowany, żeby zapewniał bezpieczeństwo mieszkańcom województwa lubelskiego. To są urządzenia oraz teleinformatyka, która pozwala zabezpieczyć się w przypadku awarii i w związku z tym na pewno oprócz komfortu pracy dla pracowników umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego.

Budynek CPR mieści się przy ul. Wojciechowskiej 1. Dotychczas nieruchomość była wykorzystywana jako baza transportowa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dyspozytorzy pracują na pięć zmian, po 12 osób na jednej. Koszt inwestycji wyniósł niespełna 22,5 miliona złotych.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version