Wirtualny spacer po zabytkowych kościołach i Lublinie

kra 4671 2022 12 28 190446

Spacer po Wieży Trynitarskiej, zwiedzanie zabytkowych kościołów czy przejście ulicami Lublina – to tylko niektóre rzeczy, które można zrobić online.

Zakończył się projekt Kościoły Lubelszczyzny na Gigapanoramach realizowany przez Archidiecezję Lubelską. Dzięki niemu można wirtualnie zwiedzić 14 zabytkowych kościołów, Archikatedrę Lubelską oraz Wieżę Trynitarską.

– Prace nad gigapanoramami trwały trzy lata – mówi Bartosz Niewiadomski, prezes Stowarzyszenia Anthill, które przygotowało multimedialną odsłonę regionu. – W ramach tych działań były realizowane gigapanoramy. To są w zasadzie zdjęcia, które składają się z tysiąca bądź dwóch tysięcy mniejszych zdjęć, które są składane w jedną całość i są bardzo wysokiej jakości. Dają wtedy też bardzo dużą możliwość mocnego zbliżenia obiektu. W ramach programu zostały wykonane panoramy lotnicze i zdjęcia digitalizacyjne na przykład ołtarzy bądź ważnych zabytków ruchomych, które w tych obiektach się znajdują. Do projektu zostały wybrane unikatowe kościoły, które tak naprawdę można pierwszy raz poznać za pomocą tych gigapanoram, bo one są często ukryte w mniejszych miejscowościach.

CZYTAJ: Nowe zbiory w Archidiecezji Lubelskiej. To już ponad 200 obiektów

– Dla mnie jedną z takich perełek jest kościół farny w Kazimierzu Dolnym – podkreśla Niewiadomski. – Tam znajdują się najstarsze w Polsce organy z 400-letnią tradycją. Oprócz tego w tym roku wykonaliśmy gigapanoramy Kazimierza Dolnego z trzech miejsc: z góry Trzech Krzyży, kazimierskiego Zamku i z Baszty.

Takie rozwiązania pozwalają nie tylko mieszkańcom spojrzeć na miejsca, które znają, ale również turystom rozeznać się w terenie i przyjrzeć rzeczom, którym na co dzień przyjrzeć się nie mogą. Również osobom niepełnosprawnym, które nie mogą wejść na przykład na Wieżę Trynitarską, pozwalają podziwiać niedostępne dla nich miejsca. – Wieżę Trynitarską zdigitalizowaliśmy w ubiegłym roku – mówi Niewiadomski. – Z tarasu widokowego zrobiliśmy gigapanoromę na cztery strony świata, ale oprócz tego zrobiliśmy też wirtualny spacer po wnętrzu Wieży Trynitarskiej. Jest to dosyć nietypowe. Nie kojarzę, żeby gdziekolwiek w Polsce były tak rozwinięte muzea na wieżach.

Wieżę Trynitarską oraz całe miasto możemy także zobaczyć na dwóch portalach Lublina. Do wyboru mamy rzut ukośny lub model 3D. – Chcieliśmy pokazać miasto z różnych perspektyw – mówi referent do spraw geoprzestrzennych Urzędu Miasta Lublin, Tomasz Kleczek. – Mamy możliwość spojrzenia na miasto z czterech stron świata. Bez wychodzenia z domu możemy zinwentaryzować swój zakątek zamieszkania lub zweryfikować to, co się dzieje na terenie całego miasta.

– Nie każdy jest w stanie być w każdym miejscu Lublina, a dzięki naszemu rozwiązaniu jest w stanie zweryfikować, co w mieście się dzieje, także na przestrzeni lat – uzupełnia Kleczek. – Jest w stanie zweryfikować, co tak naprawdę dzieje się w dzielnicy typowo przemysłowej lub mieszkalnej, w której bywa bardzo rzadko. Dodatkowym elementem jest to, że jest tam możliwość przeglądania danych w zakresie ortofotomap bądź zdjęć ukośnych. To jest taka nowość, która jest w tym roku wykonana.

Dodatkowo w tym roku został zrealizowany drugi etap prac digitalizacyjnych, w ramach których zinwentaryzowano i zdigitalizowano ponad dwieście zabytkowych obiektów ruchomych, które są w dyspozycji Archidiecezji Lubelskiej. To daje dużą część historii związanej z naszym regionem, o której w dużej mierze nie wiedzieliśmy, a którą można już podziwiać w internecie.

Wszystkie zdigitalizowane zabytki można oglądać na stronie koscioly.diecezja.lublin.pl w językach polskim i angielskim. Przejść się po Lublinie można poprzez geoportal.lublin.eu oraz ukosne.lublin.eu, a na stary Lublin można spojrzeć poprzez ortolub.umcs.pl.

EwKa / opr. AKos

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version