Wizyta duszpasterska. Jak wygląda? Jak się przygotować?

321959588 507467834819686 8761920967229974061 n 2022 12 29 212146

Po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się sezon kolędowania i związanej z tym wizyty duszpasterskiej. W tym czasie kapłani nawiedzają mieszkańców parafii w domach. 

– Taka tradycyjna przed pandemiczna kolęda, gdy księża pukali od drzwi do drzwi, ma swoje plusy ewangelizacyjne, bowiem daje szansę na spotkanie osób, których nie można spotkać w kościele. Daje to okazję do przełamania lodów, zdemontowania stereotypów. Wynikają one z tego, że ktoś patrzy na wizytę duszpasterską z uprzedzeniami, a nigdy jej tak naprawdę nie przeżył. Jeśli przyjdzie ksiądz, który nie zmarnuje okazji do dobrej rozmowy, może przynieść dobre owoce – zaznacza biskup pomocniczy lubelski Adam Bab.

Co należy przygotować?

– biały obrus na stole,

– krzyż,

– zapalona świeca (jedna lub dwie),

– woda święcona i kropidło.

Jeśli nie posiadasz wody święconej, można nalać do talerzyka lub pojemnika zwykłej wody i poinformować o tym księdza, wtedy kapłan pobłogosławi wodę. 

Jak przebiega wizyta duszpasterska?

Na czas wizyty duszpasterskiej warto wyłączyć radio lub telewizor. Domownicy powinni zgromadzić się przy stole na wspólnej modlitwie. Wszystkie modlitwy prowadzi ksiądz. Na chrześcijańskie pozdrowienie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” odpowiadamy „Na wieki wieków Amen”. Na zawołanie „Pokój temu domowi” odpowiadamy „I wszystkim jego mieszkańcom”. Gdy Ksiądz kropi nas wodą święconą, czynimy znak krzyża.

Podczas wizyty duszpasterskiej można poprosić księdza o poświęcenie przedmiotów (warto je wtedy położyć na stole lub mieć w pobliżu), mieszkania lub domu. 

CZYTAJ TAKŻE: Koperta nie jest najważniejsza. Wizyta duszpasterska nie zawsze idealna

Co jeśli…? 

w domu osoba, która nie chce się modlić? np. jest innego wyznania lub niewierząca.

Nie trzeba jej chować czy zamykać w innym pokoju. Wystarczy o tym powiedzieć. I nie ma obawy, ksiądz nie obrazi się z tego powodu.

nie mam co dać w „kopertę”?

Ofiara, czyli tzw. koperta nie jest obowiązkowa. Jest to dobrowolna i osobista ofiara, od której nie jest uzależnione przyjmowanie kapłana w domu.

nie chcę przyjąć księdza?

Wystarczy poinformować o tym księdza. Nie trzeba wieszać kartek lub wyjeżdżać na dany dzień. Dla duszpasterza jest to sygnał, że rodzina jest niewierząca lub niepraktykująca. 

nie mogę przyjąć księdza w tym terminie? 

wystarczy skontaktować się z kancelarią parafialną i ustalić dogodny termin. Najczęściej w parafiach jest kilka dni przeznaczone na indywidualne spotkania. 

POSŁUCHAJ: Reportaż „Po kolędzie”

Plan wizyt duszpasterskich podawany jest na stronach internetowych parafii oraz wywieszany w gablotach z ogłoszeniami.

RL / opr. KS

Fot.  archiwum RL

Exit mobile version