Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

pm powietrze 201222 004 2022 12 20 150125

Niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów i wyższe progi dochodowe – to główne zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu właściciele domków jednorodzinnych mogą uzyskać dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródła ciepła.

CZYTAJ: Wiceminister zdrowia: rocznie ok. 17 tysięcy Polaków umiera przez zanieczyszczony dym z kominów

– Bierzemy pod uwagę obecną sytuację na rynku, czyli przede wszystkim wzrost kosztów – mówi kierownik Zespołu Ekspertów Ekologicznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Kamil Karwowski. – Kwoty dofinansowania ulegają zwiększeniu nawet do 136 tysięcy. W tej kwocie można już zrobić fajną inwestycję. Druga zmiana polega na podziale inwestycji na kompleksową termomodernizację. Taką inwestycję zaczynamy od audytora energetycznego, który ogląda nasz budynek i proponuje optymalny wariant termomodernizacji, wymianę źródła ciepła. I to audyt energetyczny wskazuje, które ściany powinniśmy docieplić, które okna i drzwi powinniśmy wymienić. Jeżeli ktoś nie chce skorzystać z tej kompleksowej termomodernizacji, chce tylko wymienić na przykład piec i docieplić jakąś ścianę, również może z tego skorzystać.

Osoby, które otrzymały wcześniej dofinansowanie na wymianę kotła, będą mogły złożyć drugi wniosek o termomodernizację budynku. Zmiany wejdą w życie 3 stycznia przyszłego roku.

CZYTAJ: Lubelskie: więcej środków na program „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” działa od 2008 roku i został zaplanowany do 2029 roku. Na ten cel przeznaczono 100 miliardów złotych. Aktualnie złożone wnioski opiewają łącznie na 10 miliardów złotych. W samym Lublinie podpisanych zostało ponad 25 tysięcy umów na kwotę niemal pół miliarda złotych.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version