Dziś rocznica Cudu Lubelskiego z 3 lipca 1949 roku. Według relacji świadków, 70 lat temu na kopii obrazu Madonny Jasnogórskiej w Archikatedrze Lubelskiej pojawiły się krwawe łzy. Na pamiątkę tego dnia – od 2014 roku – w archikatedrze lubelskiej obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej.
Uroczystości rozpocznie Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 19.00. Eucharystii będzie przewodniczył biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek. Po nabożeństwie ulicami Lublina przejdzie procesja różańcowa z Obrazem Matki Bożej Katedralnej. Trasa będzie wiodła ul. Królewską, Lubartowską, Świętoduską, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na Plac Katedralny. Uroczystości zakończą się przed godziną 22.00 Apelem Jasnogórskim. W czasie przejścia procesji będą występowały utrudnienia w ruchu.
Łzy jako pierwsza zauważyła siostra zakonna modląca się przed obrazem. O niezwykłym zjawisku powiadomiła kościelnego. Następnie także inne osoby zgromadzone przed wizerunkiem Matki Bożej dostrzegły zmianę.
Informacja o niecodziennym wydarzeniu szybko rozprzestrzeniła się po Lublinie, a do kościoła zaczęli przybywać wierni z całego miasta i okolic, a później także z innych części kraju. Władze komunistyczne starały się utrudnić przyjazd do Lublina, potem zaczęły się represje. Po zamieszkach w połowie lipca aresztowano około 500 osób.
– Mieliśmy do czynienia z bardzo ostrą komunizacją kraju. Było po wyborach 1947 roku i komuniści rozprawili się już z opozycją – mówi historyk Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Mieczysław Ryba. – Ten cud, powszechna mobilizacja ludzi i skupianie się wokół tego było dla władzy zagrożeniem. Oni wtedy wydali totalną wojnę „ o rząd dusz” kościołowi katolickiemu. Takie zjawisko skupiało ogrom ludzi i uderzało w wykładnię ateistyczną ówczesnej władzy. Tutaj prześladowania wielu ludzi działające na wielką skalę toczyły się w kontekście walki marksizmu z katolicyzmem.
Do oficjalnego uznania przez Kościół Cudu nie doszło, jednak przypadki nawróceń, spowiedzi po latach, a także uzdrowień są uznawana za przejaw działania cudownej Bożej łaski.
MaK, PaSe
Na zdjęciu uroczystości Cudu Lubelskiego w 2018 roku, fot. archiwum
Czytaj też: Gdy Lublin stał się Częstochową. Wszystko o Cudzie Lubelskim