76 lat temu rozpoczęła się akcja „Reinhard”, podczas której Niemcy wymordowali 1,5 miliona Żydów. Ofiary wydarzeń sprzed lat upamiętnią mieszkańcy województwa lubelskiego.
O godzinie 13.00 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędą się wykłady otwarte na temat likwidacji lubelskiego getta i masowych wywózek Żydów do obozu zakłady w Bełżcu. Prelekcje poprowadzą pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku.
Wieczorem o godzinie 18.00 w „Bramie Grodzkiej – Teatrze NN” rozpocznie się Misterium Światła i Ciemności. Zostanie odczytany fragment listy 4,5 tysiąca mieszkańców getta. Potem na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie na moment symbolicznie zgasną wszystkie światła.
Pierwszy transport żydów liczący prawie półtora tysiąca osób do obozu zakłady w Bełżcu wyruszył w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku. Stąd 16 marca uznaje się za początek Akcji Reinhardt.
Jutro (17.03) ulicami Lublina przejdzie Szlak Pamięci. Jego trasa to ostatnia droga, którą przeszli Żydzi przed deportacją do niemieckiego obozu w Bełżcu. – Przeżyło niewielu, liczby jednak nie znamy – mówi historyk Państwowego Muzeum na Majdanku, Jakub Chmielewski.
Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 28 tys. osób.
MaTo / MaG / opr. SzyMon
Fot. archiwum / materiał nadesłany
Pliki:Wykłady otwarte w 76. rocznicę Aktion Reinhardt