Pogoda nie sprzyja koncentracji, a efekty to m.in. więcej wypadków i kolizji drogowych. Na wszelkie dolegliwości bierzemy leki, nie zawsze zwracając uwagę, czy po ich zażyciu można kierować pojazdem. To wszystko składa się na sprawność kierowców, od których zależy nie tylko bezpieczeństwo własne, ale i przewożonych pasażerów.
– Połowa lipca to zmienna aura – na przemian słońce i deszcz. Pogoda jest męcząca. Zmiany negatywnie wpływają na koncentrację – przyznają kierowcy. Jak sobie radzić? – Pomaga kawa. Warto także czasem zrezygnować z prowadzenia auta na rzecz spaceru. Wówczas byłoby mniej stłuczek.
– Spostrzegawczość jest lepsza w czasie słonecznej pogody. Zmienna aura powoduje skrócenie czasu reakcji, a to ma przełożenie na decyzyjność – podkreśla Jolanta Wąsowska, psycholog transportu. – Należy zachować czujność i nie podejmować ryzykownych zachowań na drodze. Decyzje powinny być przemyślane. Bezpieczna jazda to taka, podczas której kierowca dostosowuje prędkość do warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni jezdni oraz własnego samopoczucia. Zaburzona koordynacja wzrokowo-ruchowa to ważny sygnał, by zjechać na parking lub pobocze. Krótka gimnastyka, filiżanka kawy oraz kilka kostek czekolady powinny pomóc. Podróż można kontynuować dopiero po takiej przerwie.
– Przyjmując leki kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na skutki uboczne, jakie mogą one powodować – dodaje Łukasz Wychowański, magister farmacji. – Dołączona ulotka zwiera informacje dotyczące m.in. powodowania senności oraz obniżenie koncentracji.
Warto zapamiętać te rady. Niby oczywiste, a w praktyce bywa różnie…
RMaj / opr. MatA
Fot. pixabay.com