Ciepłownia na biomasę powstaje w Białej Podlaskiej. Inwestycja ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska.
Prace przy budowie obiektu miały zakończyć się w grudniu ubiegłego roku. Jedna z austriackich firm realizująca inwestycję przesunęła jednak termin odbioru na kwiecień.
– Powodem jest zmiana uwarunkowań prawnych i związana z tym konieczność wykonania dodatkowych prac – mówi prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej Franciszek Afaltowski; – Chodziło tam o tzw. instalację technologiczną, instalację wodno-kanalizacyjną, odprowadzanie ścieków z tej inwestycji, które należało przeprojektować. Musiały zostać wykonane dodatkowe prace, które nie były w harmonogramie.
– Na pewno ciepłownia spowoduje zmianę paliwa zasadniczego – mówi Grzegorz Cybulski, główny inżynier ds. eksploatacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej: – Ponad 60 procent będzie wytwarzane ze zrębki drzewnej, a nie z węgla kamiennego. W ciepłowni będziemy spełniać najbardziej rygorystyczne normy jeśli chodzi o emisję pyłów, czyli poniżej 30 mg. Przyjmuje się, że będzie to zero emisyjne jeśli chodzi o CO2, czyli możemy przyjąć, że o ponad 60 procent zostanie zredukowana emisja. Jeśli chodzi o dodatkową rzecz, innowacyjność w tym przypadku, to na jednym z kotłów mamy układ odzysku ciepła utajonego, odzysk ciepła ze spalin. W związku ze spalaniem zrębki drzewnej nie będziemy ponosić opłaty za emisję CO2, a więc tutaj wytwarzane ciepło nie będzie obarczone tą dodatkową opłatą.
Czy w związku z uruchomieniem nowej ciepłowni mieszkańcy zapłacą za ciepło mniej czy więcej? – Będzie większy koszt paliwa do produkcji tego ciepła – mówi Franciszek Afaltowski: – Biomasa jest bardzo droga na rynku. Będziemy robić wszystko, aby tę cenę utrzymywać na poziomie, ale nie mogę w tej chwili zagwarantować, że nie będzie wyższa.
– Z nowej ciepłowni ciepło będzie dostarczane do sieci ciepłowniczej, czyli praktycznie całe miasto będzie dostawało w ponad 60 procentach rocznie ciepło z tej biomasowej ciepłowni.
Koszt budowy ciepłowni wyniesie ponad 30 milionów złotych, z czego dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej wyniesie ponad 10 milionów złotych.
MaT (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com