Pracownicy Radia Lublin wspominają prezentera radiowego i dziennikarza Jerzego Janiszewskiego.
CZYTAJ: Nie żyje Jerzy Janiszewski
– Był perfekcjonistą – mówi realizator Polskiego Radia Lublin Bogusław Wichrowski: – Jeżeli chodzi o sprawy nowości muzycznych, to miał dostęp do rzeczy, które u nas w tamtym czasie były niedostępne. Jurek zawsze coś ściągnął. Miał swoje dojścia i potrafił tak to na antenie przemycić, że rzeczy zakazane się ukazywały. Z Jurkiem pracowało się trudno, ponieważ był totalnym fachowcem i wszystko musiało być perfekcyjne. Wspominam go jako super fachowca muzycznego i antenowego.
CZYTAJ: „Odszedł człowiek niezwykły”. Wspomnienie Jerzego Janiszewskiego
– Był bardzo pomysłowy – mówi była dziennikarka Redakcji Informacji Radia Lublin Kazimiera Izdebska-Błażewicz: – Dla niego zdobycie płyty, która była wtedy w wolnym obrocie, w tzw. podziemiu, nie stanowiło żadnego kłopotu. On to opłacał głodówką. Potrafił żyć przez cały dzień kupując sobie litr mleka i dwie bułki po to, żeby mieć pieniądze na płyty. A radość ze zdobycia płyty była radością, którą naprawdę trudno opisać.
– Zawdzięczamy mu pierwszą piosenkę akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę – mówi pomysłodawczyni tej akcji i dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados. – To właśnie on otworzył studio Hendrix, kiedy wraz z Krzysztofem Cugowskim, Beatą Kozidrak, Zespołem Dziecięcym „Pelasie” weszliśmy do studia i rozśpiewało się „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” do słów Zbigniewa Staweckiego. Jerzy Janiszewski ogarniał wszystko produkcyjnie. Wtedy artyści mieli szansę darować piosenki i swój talent na rzecz akcji, by rozgrzewać młodych wolontariuszy. Dziękujemy Jurku. Zawsze mamy cię w swoim sercu.
– Dla wielu z nas był przyjacielem i mistrzem – mówi dziennikarz Redakcji Muzycznej Radia Lublin, Andrzej Matyaszewski. – Jurek był moim mentorem. Myślę, że gdyby nie on, nie siedziałbym dzisiaj w studiu, nie związałbym swego życia z radiem. Zaszczepił do mnie miłość do radia i muzyki.
Jerzy Janiszewski w Polskim Radiu Lublin pracował od 1967 do 2012 roku. Można było go też usłyszeć na antenach II i III programów Polskiego Radia. Był producentem i dyrektorem studia nagraniowego Hendrix. W roku 2003 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Zmarł wczoraj wieczorem w wieku 75 lat.
TSpi (opr. DySzcz / ToMa)
Fot. archiwum