W regionie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zbrodni katyńskiej.
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie historyczne dla młodzieży „Zło w kolorze krwi”.
– Cały czas musimy szukać prawdy w sprawie Katynia – mówi dr Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego w Warszawie. – Jedną z najważniejszych kwestii jest ustalenie nazwisk wszystkich, którzy zostali zamordowani na Wschodzie, a także dokładne określenie tych, którzy spoczęli w mogiłach dotąd nieznanych i nieodkrytych. Sądzę, ze czekają nas jeszcze dziesiątki lat badań.
Główne uroczystości w Lublinie zaplanowano na niedzielę.
Biłgoraj
Również mieszkańcy Biłgoraja uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar Katynia. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński, znajdujący się w części wojskowej cmentarza przy ulicy Lubelskiej. Tu złożono kwiaty i zapalono znicze.
– Organizacja i uczestnictwo w ważnych dla narodu rocznicach, to wpisywanie się w chwalebną sztafetę minionych pokoleń – uważa historyk, dr Adam Balicki. – To budowanie tożsamości narodowej. Jesteśmy zobowiązani wobec naszych ojców i dziadków, żeby pamiętać o ich czynach. Spłacamy w ten sposób dług wobec nich, ale obejmuje on też to, że mamy wychować w tej pamięci kolejne pokolenie.
Obok przedstawicieli kombatantów, władz samorządowych i pocztów sztandarowych, w uroczystościach uczestniczyła licznie biłgorajska młodzież. Wśród nich harcerz Nataniel Woźniak.
Rocznicowe obchody wspomnienia tragicznej dla Polski zbrodni katyńskiej, były połączone z upamiętnieniem 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
TSpi / TsF / opr. ToMa
Fot. TsF