Miasto chce poprawić stan chełmskich dróg oraz bezpieczeństwo pieszych na przejściach. W marcu ma rozpocząć się pięć kolejnych inwestycji drogowych, na które pozyskano 15 mln zł. Urzędnicy planują również złożenie projektu na aktywne przejścia dla pieszych.
Czy chełmianie dostrzegają zmiany na drogach? Zdania mieszkańców są podzielone. – Kolejowa wyremontowana, to widać. Dobrze, że będą kolejne – mówi jeden z mieszkańców miasta. – Żadnych remontów nie widać, Ceramiczna może i będzie wyremontowana, ale są inne ulice, które powinny być zrobione: Rampa Brzeska, Rejowiecka. Wszystkie one w tragicznym stanie – dodaje mieszkanka Chełma.
– Miasto Chełm pozyskało z Funduszu Dróg Samorządowych rekordowe w historii dofinansowanie w wysokości prawie 15 mln. złotych. Są to pieniądze na realizację pięciu inwestycji drogowych: ostatni etap przebudowy ulicy Kolejowej – od dworca głównego PKP do skrzyżowania z ulicą Starościńską; przebudowę ulicy Ceramicznej, remont ulicy Waśniewskiego i ulicy Dreszera oraz budowę ronda na skrzyżowaniu alei 3 Maja z ulicami Wojsławicką i Mościckiego. Przetargi zostały rozstrzygnięte, wykonawcy są wyłonieni. Jedna z inwestycji się już rozpoczęła, a kolejne rozpoczną się 2 marca – mówi Katarzyna Fik z Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Chełm.
Kolejnym problemem, z którym boryka się miasto, jest słabe oświetlenie przejść dla pieszych. Na to również urzędnicy planują pozyskać środki.
– Miasto ma szansę na poprawę bezpieczeństwa pieszych w kilku newralgicznych punktach. Jedną z możliwości, która została nam przedstawiona, jest skorzystanie z rządowego programu, czyli budowa aktywnego przejścia dla pieszych na ulicy Wojsławickiej i dwóch na al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Pulsacyjne oświetlenie z detektorami ruchu, które będzie umieszczone w nawierzchni drogi i na oznakowaniu pionowym, pomoże kierowcom zauważyć wcześniej pieszych, a także poprawi bezpieczeństwo na drodze – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
W ostatnich dniach lutego mają też rozpocząć się roboty drogowe przy DK12.
CZYTAJ TAKŻE: Chełm: wielka inwestycja wreszcie rusza. Ugoda ws. przebudowy DK 12 podpisana
Przypomnijmy, że miasto zawarło przed sądem z firmą Budimex ugodę, w związku z tym robotnicy mają wrócić na teren budowy. Pierwszy etap prac obejmie północną stronę ul. Rejowieckiej – na odcinku od skrzyżowania ze Szpitalną do Krzyżówek Lubelskich oraz ulicę Wschodnią. Budimex ma niebawem przedstawić szczegółowy harmonogram planowanych prac.
RyK / SzyMon
Na zdjęciu ulica Ceramiczna w Chełmie /fot. Karolina Ryniak/