Ostatnie lata badań na wysokiej górce oraz w bazylice i jej podziemiach podsumowuje trwająca w Chełmie konferencja pod hasłem „Góra Katedralna w Chełmie. Pomiędzy współczesnością, historią i archeologią”.
– Choć nie znaleźliśmy pochówku Daniela Romanowicza, to osiągnęliśmy cel badań i zidentyfikowaliśmy jego świątynię – mówi profesor Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. – Myśmy ją opisali, są materialne świadectwa tej świątyni. To bardzo ciekawy materiał, ponieważ została ona wybudowana przez warsztat zachodni, jest z cegły romańskiej. Sama w sobie jest ewenementem architektonicznym – dodaje.
Dzisiejsze (28.09) sesje poświęcono centrum kultu i religii usytuowanemu na Górze Katedralnej w Chełmie. – Mamy tu do czynienia z bezcennymi zabytkami obrządku unickiego – mówi archeolog Stanisław Gołub. – Miasto dysponuje największą i najcenniejszą kolekcją tkanin biskupów greckokatolickich z XVII i XVIII wieku – dodaje.
Przedmioty zostały wyeksponowane w kryptach pod chełmską bazyliką, które są otwarte dla zwiedzających przez najbliższe trzy dni. Konferencja potrwa do soboty (29.09) w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti przy ul. Partyzantów 40.
DoG
Fot. archiwum
CZYTAJ: Góra Chełmska – „miejsce, gdzie można uczyć się jedności w różnorodności”