W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pojawił się pomysł zorganizowania w tym roku Narodowego Pokazu Koni Arabskich na służewieckim torze wyścigów konnych w Warszawie. Taki zamysł rozważa między innymi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jednak plany te krytykują miłośnicy koni arabskich, którzy od lat na czempionaty przyjeżdżają do Janowa Podlaskiego.
Narodowy Pokaz Koni Arabskich w Janowie Podlaskim organizowany jest od 40 lat. Impreza połączona jest ze słynną na świecie aukcją Pride of Poland. Decyzja w sprawie przeniesienia pokazu do Warszawy jeszcze nie zapadła.
– W ubiegłym roku po remoncie został oddany do użytku zabytkowy tor wyścigów konnych na Służewcu. To miejsce posiadające wybitne walory widowiskowe – przyznaje Witold Strombel, generalny dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Gdyby zorganizować narodowy czempionat w Warszawie to przyciągnąłby zdecydowanie większą publiczność niż w Janowie. Nie jest to jedyny pomysł na organizację tego wydarzenia, rozpatrujemy różne scenariusze. Jest to decyzja, przed którą stoi zarząd stadniny w Janowie Podlaskim.
Pomysł przeniesienia pokazu z Janowa do Warszawy zaskoczył prezesa janowskiej stadniny Sławomira Pietrzaka. – Uważam, że zgodnie z tradycją pokaz powinien być w Janowie Podlaskim, który od ubiegłego roku jest pomnikiem historii i nic się nie stało, by impreza ta odbywała się w innym miejscu. To najstarsza i najbardziej utytułowana polska stadnina, gromadząca znakomity materiał genetyczny klaczy i ogierów. Stadnina jest własnością Skarbu Państwa i Ministerstwo Rolnictwa, więc może zdecydować inaczej niż my.
Ministerstwo Rolnictwa odesłało Radio Lublin do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Tymczasem członek zarządu Europejskiej Organizacji Hodowców Koni Arabskich Anna Stojanowska krytycznie patrzy na pomysł przeniesienia pokazów do Warszawy. Zauważa też, że rozdzielenie aukcji od championatu nie byłoby dobrą decyzją. – Nie została poddana oficjalnie informacja, że imprezy zostaną rozdzielone. Jeśli zapadnie to uważam, że jest ona dość ryzykowna. Trudno wymagać od hodowców czy klientów zza granicy, żeby spędzili w Polsce znacznie dłużej przyjeżdżając najpierw na narodowy championat, a później zostając na aukcję. Już z punktu widzenia logistyki, będą musieli coś wybrać.
Czy aukcja Pride of Poland również może być przeniesiona do Warszawy? – Jestem zwolennikiem rozwiązania, jeżeli w 100-lecie niepodległości chcemy nadać tym wydarzeniom większy wymiar – odpowiada generalny dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Słów krytyki nie kryje Alina Sobieszak prowadząca portal Araby Magazine. – Nie będzie to ta atmosfera towarzysząca pokazowi w Janowie i bardzo nie podoba mi się stwierdzenie, że będzie to impreza uczczenia 100-lecie niepodległości. Przecież niepodległość odzyskała Polska, a nie tylko Warszawa. Z tej okazji imprezy powinny odbywać się wszędzie. Dlaczego mieszkańców Janowa i powiatu bialskiego pozbawia się tego, co się u nich urodziło i ściągało do małego Janowa cały świat?
– Dla Janowa byłaby to tragedia. Tyle lat to tutaj się odbywało. Stadnina straciła by światowy prestiż, ale straciliby również hotelarze i przedsiębiorcy oraz cała ludność janowska – mówią mieszkańcy. – Polityczne sprawy zepsuły cały wizerunek, trzeba to naprawić, ale nie przenosząc do Warszawy.
Prezes janowskiej stadniny w czwartek ma rozmawiać z sprawie organizacji Dni Konia Arabskiego z przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
MaT
Fot. archiwum
Czytaj też: Święto Konia Arabskiego przeniesione do Warszawy?