Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością. W Europie w ciągu ostatnich 20 lat częstość występowania otyłości potroiła się – podaje Światowej Organizacji Zdrowia. W Polsce nadwagę lub otyłość ma ponad 60% mężczyzn i połowa kobiet – wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia.
Skąd się bierze otyłość?
Przyczyny otyłości mogą być różne – najczęściej to wynik braku aktywności fizycznej i złych nawyków żywieniowych – mówi dietetyk – Aleksandra Girek. – Rzadko zbyt obfite są śniadania czy obiady. Najczęściej zbyt duża ilość kalorii pojawia się podczas dostarczania sobie przekąsek: słodycze, chipsy, krakersy, orzeszki w panierkach oraz dosładzane napoje i soki. Problem otyłości pojawia się, gdy mamy problem z nadmierną podażą kalorii w stosunku do swoich wydatków energetycznych. Jeżeli przez cały dzień nie jemy prawie nic, a do syta najadamy się dopiero wieczorem to pomimo, że dostarczamy mniej kalorii niż potrzebujemy to problem nadwagi czy otyłości również może się pojawić.
Czy coś nam grozi?
– Obserwujemy coraz więcej pacjentów z nadwagą i otyłością. W zależności od umiejscowienia się tkanki tłuszczowej wyróżniamy otyłość brzuszną (jabłkową) oraz tę, gdy tkanka tłuszczowa umiejscawia się w dolnych tkankach ciała (gruszkowa) – wyjaśnia Irena Karczmarczyk, poradnia lekarza rodzinnego. – Rozróżniamy otyłość pierwotną i wtórną, która może być spowodowana chorobami, jak np. niedoczynność tarczycy, zaś pierwotna pochodzi z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Mówiąc o otyłości nie należy zapominać o powikłaniach. W długotrwałej konsekwencji jest to miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu, przepuklina, cukrzyca i zaburzenia gospodarki lipodowej.
Cukier w diecie. Co z nim?
– Cukier w diecie powinien pojawiać się w mocno ograniczonych i Ne jest to mitem, że jest on bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Płatki śniadaniowe, kolorowe, słodzone jogurty, napoje gazowane, soczki – w 100 gramach produktu jest o wiele więcej cukru niż można się spodziewać. To czasem kilkanaście łyżeczek na szklankę produktu – dodaje Aleksandra Girek. – Są osoby, które mogą sobie pozwolić na zwiększoną ilość kalorii w swojej diecie. To nieliczne osoby, więc nie należy liczyć na łut szczęścia i trzeba odżywiać się prawidłowo.
Sposób na otyłość
– Nie należy zaniedbywać wysiłku fizycznego. Ruch, minimum 3 razy w tygodniu, od pół godziny do 45 minut. Najlepiej by był to zdecydowany marsz – radzi Irena Karczmarczyk.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą. Tymczasem polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – alarmują eksperci Instytutu Żywności i Żywienia.
W latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała, miało mniej niż 10% uczniów. Obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę lub otyłość.
SuPer
Fot.