Zima daje się we znaki kierowcom, cieszy dzieci i narciarzy. A jak najchłodniejszą porę roku znoszą zwierzęta?
Szczególnie na Roztoczu, gdzie wpływ klimatu kontynentalnego powoduje, że śniegu i chłodu jest więcej wydaje się, że mieszkańcy lasu muszą stawić czoła wielu wyzwaniom.
– Zwierzęta mają różne strategie na przetrwanie tego okresu. Ewolucja wykształciła kilka takich „patentów” z których zwierzęta korzystają. Pierwszym pomysłem jest ucieczka z zimnego miejsca. Kolejna to zmiana futra i ubarwienia – mówi podleśniczy Leśnictwa Tomaszów Lubelski, Karol Jańczuk.
– Zwierzęta w naszej szerokości geograficznej są do zimy przyzwyczajone. Jedne gatunki zapadają w sen zimowy. Mowa o nietoperzach, borsukach, jenotach – tłumaczy dr Przemysław Stachyra, kierownik Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego w Roztoczańskim Parku Narodowym.
– Ostatnimi laty zima nie jest aż tak ciężka, żeby zwierzęta ją przesypiały. W lesie jest wystarczająco dużo pożywienia, nie jest nawet potrzebna nasza większa ingerencja – dodaje Monika Tokarzewska, specjalista ds. ochrony lasów i łowiectwa Nadleśnictwa Zwierzyniec.
Miłośników przyrody zachęcamy do spacerów po roztoczańskich lasach i Roztoczańskim Parku Narodowym. A jeśli brakuje czasu – do przeglądania zdjęć fauny i flory na profilach facebookowych parku oraz Nadleśnictw Tomaszów i Zwierzyniec.
AlF / opr. SzyMon
Fot. pixabay.com