Miały być bezpiecznym substytutem dla tradycyjnych papierosów. Jak alarmują specjaliści, mogą poważnie szkodzić palaczom. Mowa o papierosach elektronicznych.
Główny Inspektorat Sanitarny wprowadził obowiązkowy monitoring powikłań po użyciu e-papierosów. Ma to się przyczynić do bardziej szczegółowej diagnozy, pomóc ustalić ile jest takich przypadków i wśród jakich grup wiekowych. Statystyki pokazują, że problem nie dotyczy tylko młodych ludzi. – Doniesienia ze Stanów Zjednoczonych są niepokojące – mówi w rozmowie z Radiem Lublin pracownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, Renata Trzaskowska-Misztal. – Tam od kwietnia 2019 roku odnotowano 2290 przypadków ostrej niewydolności oddechowej na skutek używania e-papierosów i 47 zgonów. W Polsce to były 2 zgony. Jesteśmy na początku drogi diagnozowania tych skutków. Stąd przedsięwzięcie związane z monitorowaniem całego problemu. Profilaktyka rzeczywiście powinna być wprowadzona w momencie, kiedy problem się pojawia. Nie wtedy, kiedy stanowi już bardzo wysoki procent. Stąd taka inicjatywa Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób – dodaje.
– Najczęściej notowane są zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli, zmiany w płucach – wyjaśnia Trzaskowska-Misztal. – Oczywiście mogą to być zmiany behawioralne. Może to być podrażnienie oczu. Zmian może być tak szeroki wachlarz, że trudno je wymienić. Cały czas badania trwają. Cały czas potwierdzane są kolejne przypadki i uszkodzenia – dodaje.
– To nie jest czysta nikotyna – zaznacza pulmonolog Małgorzata Kwiatkowska. – Tam są rozpuszczalniki, a teraz mówi się, że może być wszystko. Mogą być narkotyki, substancje, które będą uzależniały – dodaje.
– Element grzewczy tego papierosa podgrzewa płyn inhalacyjny do temperatury 200-300 stopni tworząc aerozol – opowiada Trzaskowska-Misztal. – On drogą inhalacji dostarczany jest do układu oddechowego użytkownika. Proszę sobie wyobrazić, jaki to jest szok dla organizmu – dodaje.
W przypadku zdiagnozowania lub podejrzenia uszkodzenia płuc na skutek używania e-papierosów, szpital bez zbędnej zwłoki musi to zgłosić do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Następnie informacje przekazywane będą stacjom wojewódzkim, a stamtąd co tydzień trafią do Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
LilKa / opr. PaW
Fot. pixabay.com