Zamiast tradycyjnego druku L4, elektroniczne zwolnienie lekarskie – do soboty (01.12) lekarze mogą wybierać, z której formy chcą skorzystać. Sytuacja zmieni się wraz z początkiem grudnia, gdy w całym kraju zaczną obowiązywać e-zwolnienia. Pracodawca posiadający profil w Platformie Usług Elektronicznych ZUS dostanie zwolnienie pracownika przez Internet.
– Pierwsze próby równoległego działania tego systemu rozpoczęto 1 stycznia 2016 roku – mówi wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Tak naprawdę jesteśmy na finiszu całej akcji wprowadzenia e-zwolnień. Podążamy za zmianami technologicznymi – dodaje.
– Przez ten okres przygotowawczy odbyliśmy ponad 2000 szkoleń grupowych oraz indywidualnych – zaznacza dyrektor lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Piotr Waszak. – Im bliżej tego terminu, tym chętniej lekarze z tych szkoleń korzystają. Prócz zajęć dla lekarzy prowadzimy także kursy dla pracodawców. Mówimy o tym jak korzystać z tej formy elektronicznej – dodaje.
– Ten system ma usprawnić działanie i przekazywanie informacji na temat chorób, zwolnień. Po drugie ma ułatwić realizacje i wypisywanie tych zwolnień – podkreśla Gmitruczuk.
– Mamy sygnały świadczące o tym, że ta elektroniczna forma przyjmuje się coraz lepiej – opowiada Waszak. – We wrześniu czy w październiku procent zwolnień elektronicznych w stosunku do tych tradycyjnych na terenie województwa lubelskiego wynosił 30-35%. Dane, które uzyskaliśmy za pierwsze 3 tygodnie listopada mówią już o 51% zwolnień elektronicznych – dodaje.
– Jeżeli projekt wdrażamy 3 rok i mamy 51% osób korzystających z usługi, to szanse na 100% już o 1 grudnia nie są zbyt duże – mówi w rozmowie z Radiem Lublin wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców Tomasz Zieliński. – Byłem pierwszym lekarzem w Polsce, który wystawiał zwolnienia elektroniczne z aplikacji gabinetowych, więc trochę doświadczenia nabrałem przez te lata. To może działać dobrze. Jednak gdy jest narzędzie, które może być przydatne to ludzie chcą z niego korzystać. Jeżeli połowa zwolnień nie jest wystawiana za pomocą nowych metod, to znaczy, że ona nie jest wystarczająco przyjazna dla pracujących lekarzy. To jest kwestia braku sprzętu, dostępu do Internetu, niesprawności oprogramowania czy zwykłego braku czasu – dodaje.
– Większość lekarzy, jeżeli będzie miała czas, sprzęt, możliwości to oczywiście będzie przechodziła na nową formę, niezależnie od wieku. To po prostu jest kwestia organizacyjna – podkreśla prezes lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców Teresa Dobrzańska-Pielichowska. – To jest fragment większej całości, jeśli mówimy o elektronicznej dokumentacji medycznej – dodaje.
93% lekarzy zarejestrowało się już w systemie. Dla pozostałych i tych mających pytania w najbliższy piątek (30.11) dostępni będą doradcy do spraw e-zwolnień w oddziałach ZUS. Będą oni pracować dłużej – do godziny 18.00. Natomiast w sobotę (01.12) wszystkie placówki ZUS zapraszają lekarzy i asystentów medycznych na „Białą sobotę” – od godziny 9.00 do 13.00.
Dodajmy, że jeżeli chodzi o pracodawców – obowiązek rejestracji w Platformie Usług Elektronicznych mają ci rozliczający składki za więcej niż 5 osób. 83% takich firm spełniło już obowiązek rejestracji.
MaK / opr. PaW
Fot. Magdalena Kowalska