Stację LNG, czyli gazu skroplonego, otwarto w gminie Trzebieszów w powiecie łukowskim. Inwestycja powstała przy Zakładach Mięsnych Wierzejki. Stacja, oprócz zaopatrywania zakładu w gaz ziemny, w przyszłości ma też służyć mieszkańcom gminy.
– To pierwsza taka stacja, która powstała w województwie lubelskim w ramach Programu Przyspieszenie inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022 – mówi prezes Polskiej Spółki Gazownictwa, Marian Żołyniak. – Okres przygotowania całej inwestycji się skraca, bo nie ma tych dziesiątków kilometrów czy setek kilometrów gazociągu doprowadzającego – mówi.
– PGE nie pobudowałoby tej stacji gdyby nas nie było. Mamy obecnie bardzo dużą budowę i będzie zapotrzebowanie na energię, na parę. Będziemy brali tyle, co cała gmina. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy się gminie przysłużyć, bo dzięki nam będą mieli gazyfikację – mówi Marek Zdanowski, współwłaściciel i założyciel Zakładu Mięsnego Wierzejki.
– Dzisiaj jest ważny dzień w historii naszej gminy. Pierwsza instalacja gazu ziemnego skroplonego za chwilę ruszy. To pierwszy gaz, który się na terenie nasze gminy pojawi, bo sieci gazowej u nas nie było. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat będzie się ona systematycznie rozwijała. W przyszłym roku – do końca marca dwa sołectwa, czyli Płudy i Wierzejki, będą zgazyfikowane – takie są deklaracje Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział Lublin – mówi Mirosław Szekalis, wójt gminy Trzebieszów.
– Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski zakłada zgazyfikowanie kolejnych 300 gmin na ternie naszego kraju co docelowo ma nas doprowadzić do osiągnięcia wskaźnika 90% naszych obywateli, którzy będą mieli po prostu dostęp do błękitnego, ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny – mówi Robert Perkowski, wiceprezes ds. Operacyjnych PGNiG.
– Bardzo się cieszę, że możemy się dziś spotkać na otwarciu tak pięknej inwestycji. To przykład wzorowej współpracy pomiędzy samorządem lokalnym, pomiędzy spółką Skarbu Państwa a przedsiębiorcą. Mogę zapewnić, że będziemy wspierać samorządy, które jeszcze nie mają tej gazyfikacji – mówi Dariusz Stefaniuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Koszt inwestycji, którą sfinansowała Polska Spółka Gazownictwa, wyniósł 4 miliony złotych.
MaT / opr. SzyMon
Fot. Małgorzata Tymicka