Pozwolenie na budowę wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice” uroczyście przekazano dziś na terenie Grupy Azoty Puławy. Inwestycja puławskiej spółki będzie kosztowała 385 milionów złotych.
– Zmieni się technologia produkcji saletry. Będziemy ją produkować mechanicznie, a nie wieżowo. Dzięki temu będzie to nawóz znacznie bezpieczniejszy w transporcie – mówi prezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Jacek Janiszek. – Inwestycja ta umożliwi nam też produkcję sześciu zupełnie nowych wyrobów: stałych i ciekłych. To będzie m.in. saletra potasowa i magnezowa.
O dużym znaczeniu tej inwestycji i kolejnych planowanych przez całą Grupę Azoty mówił również sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. – To część dużego planu inwestycyjnego Grupy Azoty, którego wartość wynosi ponad 1 mld zł. Budowanie polskiego kapitału i naszego rozwoju musi opierać się na dobrych silnych inwestycjach. Dzisiejszy przykład jest dokładnie tym, czego oczekujemy i wpisuje się w naszą strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, a szczególnie w ten pierwszy priorytet: o wykorzystanie potencjału polskiego przemysłu w rozwoju polskiej gospodarki – stwierdził.
Grupa Azoty Puławy już planuje kolejne inwestycje – Za chwilę ruszamy z budową nowego kwasu azotowego; kilka tygodni temu podpisaliśmy licencję na dostawę technologii i urządzeń kluczowych. Następnie będziemy budowali neutralizację i zmodernizujemy 4 linie kwasu azotowego. Nakłady na ten największy w Polsce i jeden z największych w Europie kompleks nawozowy wyniosą 1,1 mld zł – informuje Jacek Janiszek.
– Budowa wytwórni nawozów granulowanych to jedna z największych tegorocznych inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice” – mówi jej prezes Marcin Perz. – Dla Grupy Azoty jest to inwestycja strategiczna. Tak też została w ubiegłym roku określona przez premiera Morawieckiego.
Inwestycja jest świetnym przykładem współdziałania poszczególnych części Grupy Azoty. – Zakłady azotowe w Kędzierzynie sprzedały nam technologię. A my budujemy potężnych rozmiarów instalację, która będzie jedną z największych tego typu w Polsce i Europie.
Inwestycja jest realizowana dwuetapowo. Pierwsza linia granulacji mechanicznej saletry ma być gotowa w drugim kwartale przyszłego roku, a zakończenie całej inwestycji planowane jest w połowie 2020 roku.
ŁuG
Fot. Wojciech Pokora