W dosyć niecodzienny sposób można poznać historię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jan Pawła II. Fundacja Rozwoju KUL stworzyła grę towarzysko-edukacyjną pod tytułem „Uniwersytet”.
Uczestnicy gry wcielą się w studentów KUL z okresu II Rzeczypospolitej. Spróbują odnaleźć własną drogę do osiągnięcia upragnionego celu – uzyskania wyższego wykształcenia. Podczas rozgrywki będą zmagać się z rozmaitymi przeciwnościami, wezmą udział w przedwojennym życiu akademickim i staną się świadkami ważnych wydarzeń z dziejów uniwersytetu oraz miasta.
– Chodzi o to, aby skończyć studia. Mamy karty postaci – np. pensjonarka, zakonnik, polonistka, legionista, prawnik. Możemy je losować lub wybrać – w zależności od tego, jaką wybierzemy taktykę. Wśród postaci jest też student, którego zadaniem jest przeszkodzenie w ukończeniu studiów przez pozostałych – tłumaczy wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL, Renata Horbaczewska.
– „Uniwersytet” to gra planszowo-karciana, którą najłatwiej określić jako towarzyska, ale przy okazji jest ona także grą edukacyjną. Opowiada o historii uczelni w czasach II RP. Najważniejsza jest dobra zabawa. Przy okazji dowiadujemy się trochę o historii KUL-u, o tym jak uczelnia funkcjonowała – mówi Andrzej Gładysz, adiunkt w Katedrze Instrumentologii Instytutu Nauk o Sztuce i w Pracowni Wojskowo-Historycznej KUL. – Idea, która nam przyświecała była taka, żeby gra nie była zbyt trudna, żeby natomiast dawała sporo radości osobom, które zasiądą z nią do stołu – dodaje.
Gra planszowa „Uniwersytet” powstała w ramach 100-lecia działalności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Można ją kupić w księgarni Fundacji Rozwoju KUL lub przez stronę internetową www.kul.com.pl /fot./.
InnY / SzyMon