Na skraju Poleskiego Parku Narodowego, niedaleko Sosnowicy, jest miejsce, gdzie zatrzymał się czas. To utworzony pod koniec lat 80. skansen we wsi Hola w powiecie włodawskim.
Stoją tam charakterystyczne dla Polesia Lubelskiego: wiatrak koźlak, chałupa, kuźnia, stodoła z plecionymi jak koszyk ścianami czy przydrożna kapliczka.
– Część tych obiektów nie zmieściło się w lubelskim skansenie, więc postanowiliśmy je ocalić, a z biegiem lat pojawiły się kolejne, tworząc niepowtarzalne miejsce – mówi sekretarz Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi Tadeusz Karabowicz. – Są tutaj bardzo stare, piękne drzewa – wiązy szypułkowe, świerki, brzozy – tworzące niesamowity klimat. Dom jest bardzo prosty – składa się z kuchni i alkierza. Obecna ekspozycja przedstawia pomieszczenie chwilowo opuszczone przez gospodarzy – rozstawiony jest warsztat tkacki. Są to urządzenia sprawne, przez wiele lat warsztat funkcjonował i służył w tej miejscowości, gdzie robiono pasiaki.
Klimatyczne przestrzenie
– Przyjechaliśmy z Myślenic, to przepiękny teren – mówią odwiedzający. – To miejsce to wspomnienie dzieciństwa, gdy jeździło się do babci. Już w pierwszej chałupie widać cudowne wnętrze.
– Kuzynka nas odwiedziła i chcieliśmy pokazać jej nasze wschodnie klimaty. To piękna okolica. Te chałupy i sposób życia to już historia. Warto dziecku pokazać. To zadziwiające, że są miejsca, które zatrzymały się w czasie. Wjeżdżając do Holi śmieliśmy się, że cała miejscowość to skansen. Fajnie, że takie miejsca zatrzymuje się, by pokazać je następnym pokoleniom.
Zatrzymane w czasie
– Ideą założenia skansenu było stworzenie przestrzeni muzealnej, chociaż jest on prowadzony społecznie. U nas chcemy zachować formułę czystej przestrzeni, bez nowoczesnych restauracji czy agroturystyki – dodaje Tadeusz Karabowicz.
Długi majowy weekend to świetna okazja, by odwiedzić skansen w Holi i cofnąć się w czasie. To miejsce otworzy swoje podwoje w pełni dopiero na wakacje, a do końca tego tygodnia jest dostępne dla zwiedzających od godziny 10.00 do 17.00.
DoG
Fot. Jacek Karczamarz, CC by 3.0, wikipedia.org / Skansen w Holi, 30.04.2018, fot. Dominik Gil