Jakie są mocne i słabe strony Hrubieszowa? Jak ożywić pod kątem społeczno-gospodarczym to najdalej wysunięte na wschód polskie miasto?
Między innymi o tym dyskutują przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych i mieszkańcy podczas specjalnej konferencji. Znaczącym krokiem w stronę zmiany jest Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Hrubieszowa. – Chcemy utworzyć m.in. Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa oraz udostępnić dla zwiedzających miejskie podziemia – zapowiada burmistrz miasta, Tomasz Zając.
– Problemem Hrubieszowa jest bezrobocie. To miasto jest odizolowane od dużych ośrodków ze względu na swoje położenie – przyznaje Katarzyna Spadło (Instytut Rozwoju Miast w Krakowie). – Z drugiej strony jest tu duży potencjał, który tkwi samych w mieszkańcach – dodaje.
– Hrubieszów to brama na wschód – mówi Tomasz Drozdowski (Fundacja European Foresight Institute). – Miasto powinno postawić na turystykę oraz lokalne produkty.
– Hrubieszów wyrasta na lidera w regionie przygranicznym. Widać to we współpracy z Ukrainą. Tutaj właśnie trzeba szukać szans. Z trudnego położenia można zrobić ogromny atut – podkreśla Aleksandra Jadach-Sepioło (IRM).
Mieszkańcy czekają na konkretne efekty rewitalizacji miasta. – Basen lub zalew oraz galeria handlowa – to ich propozycje.
– Kiedy patrzymy na tzw. mapę przeprowadzek, widać tendencję opuszczania miast i zamieszkiwania poza nimi. Hrubieszów może więc stać się dobrym miejscem do życia – podsumowuje Hanna Gill-Piątek, ekspert w ministerialnym programie „Modelowa Rewitalizacja Miast”.
Hrubieszów jest jednym z 20 miast w Polsce objętych działaniami pilotażowymi w zakresie rewitalizacji – cały proces jest wspierany środkami Ministerstwa Rozwoju. Wartość projektu to 13,5 miliona złotych. Zgodnie z harmonogramem rewitalizacja rozpocznie się w 2019 roku.
AlF