Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim prowadzi nabór kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe oraz niezawodowe. Żeby stać się rodzicem zastępczym, trzeba spełnić kilka kryteriów – m.in. mieć stałe źródło utrzymania i odpowiednie warunki lokalowe. Ale ważne są także predyspozycje psychologiczne i dużo cierpliwości.
– W 2018 roku na terenie naszego powiatu funkcjonowało ponad 45 rodzin zastępczych, w których wychowywało się 60 dzieci – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim, Renata Komadowska.
– Zawsze chcieliśmy pomagać, szczególnie dzieciom – podkreśla Anna Wojciechowska, która wraz z mężem prowadzi rodzinę zastępczą od 7 lat. – Nasze podejście jest zawsze bardzo indywidualne, bo każdy ma inne potrzeby. Obserwacja rozwoju i opieka dają nam bardzo dużą satysfakcję.
– Nadrzędnym celem jest to, by pobyt w pieczy był krótki – wyjaśnia Marta Mroczkowska-Harbuz, starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej. – To epizod w życiu dziecka, które zabrane jest z rodziny biologicznej z konkretnego powodu. Często jest to alkohol oraz inne dysfunkcje. Podopieczni sprawiają różne problemy. Na początku rodzina musi zadbać przede wszystkim o zdrowie oraz sferę emocjonalną dziecka.
– Dzieci umieszczone w pieczy zawsze potrzebują wsparcia z zewnątrz – tłumaczy Joanna Witkowska, psycholog w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim. – Trzeba nawiązać relacje, dać poczucie bezpieczeństwa i pracować nad doznanymi traumami. Bazujemy też na mocnych stronach i staramy się pomóc.
Na etapie kwalifikacyjnym psycholog sporządza opinię o predyspozycjach i motywacjach potencjalnych rodziców. Jeśli zyskają pozytywną ocenę, biorą udział w szkoleniu, po którym otrzymują zaświadczenie o tym, że mogą pełnić funkcję rodziny zastępczej.
Zawodowi rodzice zastępczy dostają wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi.
Osoby, które chcą rozpocząć proces starania się o zostanie rodzicami zastępczymi, mogą skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim pod numerem telefonu 084 664 35 90 (wewnętrzny – 83). Informacje otrzymają także w siedzibie placówki przy ul. Lwowskiej 68 w pokoju nr 69 we wszystkie dni robocze w godzinach od 8.00 do 15.00. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.pcpr-tomaszow.pl.
AlF / opr. MatA
Fot. pixabay.com