Rozwijanie współpracy środowiska naukowego z biznesem to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stawia sobie resort nauki i szkolnictwa wyższego w związku z wejściem w życie tzw. Konstytucji dla Nauki. Mówił o tym na antenie Polskiego Radia Lublin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (na zdjęciu).
– Mamy wybitnie zdolne młode pokolenie Polaków, które zasługuje na wykształcenie na poziomie europejskim czy światowym – stwierdził Jarosław Gowin. – Od trzech lat nasz rząd buduje strategię odpowiedzialnego rozwoju, tak zwany „plan Morawieckiego”. Jednym z jego filarów jest budowa nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki. Nie da się osiągnąć tego bez stworzenia więzi pomiędzy polskimi naukowcami i przedsiębiorcami – dodaje.
Jak mówił wicepremier, choć najlepsze polskie uczelnie wciąż pozostają na dalekich pozycjach w światowych zestawieniach, to jednak widać już spory postęp. – Dla mnie najważniejsze jest to, że do pierwszego tysiąca światowych rankingów weszło nie kilka, a kilkanaście polskich uczelni. Staramy się sprawić, że najlepsze nasze uniwersytety będą mogły konkurować z czołówką europejską, ale z drugiej, w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, wspieramy także mniejsze ośrodki akademickie, takie jak Lublin.
Jak dodaje wicepremier, lubelskie uczelnie już korzystają z reformy. – Najbardziej chyba Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, ponieważ rząd przeznaczył już dodatkowo blisko 100 mln złotych na wieloletni plan rozwoju tej uczelni. Jestem przekonany, że każda z lubelskich szkół wyższych ma szansę konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Polsce.
Konstytucja dla Nauki w chodzi w życie 1 października. Główny cel reformy to podniesienie poziomu badań naukowych i kształcenia. Nowe prawo ma wzmocnić autonomię uczelni m.in. w zakresie wydatków.
Jarosław Gowin jest gościem IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii, który 18 września rozpoczął się w Lublinie. Myślą przewodnią spotkania stanowi hasło: „Państwo w czasach zmiany”. – Model państwa, który zbudowaliśmy po 1989 roku, wymaga bardzo gruntownego przemyślenie, a potem przebudowy – uważa wicepremier.
Jego zdaniem, spore przekształcenia czekają także Unię Europejską. – Wkrótce w instytucjach unijnych dojdzie do zmian. Urzędnicy z Brukseli próbują ciągle narzucać państwom członkowskim jeden model, ale społeczeństwa zachodnioeuropejskie coraz częściej buntują się przeciwko temu dyktatowi brukselskiej biurokracji. Najbardziej radykalnie, w sposób szkodliwy dla całej Europy, w tym także dla Polaków, zbuntowali się Brytyjczycy, wychodząc z UE. Nasz rząd konsekwentnie stara bronić się takiego modelu integracji europejskiej, jaki od początku miał być realizowany. Unia Europejska ma być Europą Ojczyzn, a wiec płaszczyzną współpracy suwerennych państw narodowych, a nie próbą budowania jednego superpaństwa – dodaje Jarosław Gowin.
ToNie / opr. ToMa
Fot. Weronika Pawlak