MPK Lublin testuje pierwszy w mieście defibrylator AED zamontowany w swoim autobusie. Urządzenie zwiększa szanse na przeżycie w przypadku zatrzymania akcji serca.
Pierwsze urządzenie zamontowano już w jednym z pojazdów komunikacji miejskiej. – Wystarczy włączyć urządzenie i dostosować się do komend defibrylatora – wyjaśnia Kamil Kasiak, kampania „Aktywni dla serca”. – Urządzenie to jest bezpieczne. Ono decyduje czy defibrylacja jest wymagana i prowadzi nas przez całą resuscytację. Dodatkowo wyświetla on też animacje dotyczące pierwszej pomocy. Jeśli dostosujemy się do instrukcji jesteśmy w stanie skutecznie uratować ludzkie życie. Urządzenia te 7-krotnie zwiększają szansę na przeżycie przy zatrzymaniu krążenia.
Warto próbować, jeśli może uratować życie
– Bierzemy na próbę i montujemy w jednym z autobusów urządzenie, które mamy nadzieję się sprawdzi i uratuje życie – przyznaje Tomasz Fulara, prezes zarządu MPK Lublin. – Warto wypróbować wszystko, co poprawia bezpieczeństwo.
– Dwa lata temu inicjowałem program montażu defibrylatorów w urzędzie miasta. Myślę, że doskonały moment, by program rozszerzyć i postarać się o zainicjowanie go w środkach transportu miejskiego – mówi Marcin Nowak, radny rady miasta Lublin. – Mobilne defibrylatory mają najlepszy charakter, bo mogą przemieszczać się do miejsce, w których potrzebna jest pomoc. Jego użycie nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia, więc każdy może z niego korzystać.
Kolejny krok. Przystanki?
– W najbliższym czasie w Lublinie będzie realizowanych wiele inwestycji związanych z infrastrukturą przystankową i wydaje się oczywistym, by takie rozwiązanie znalazło miejsce w lokalizacjach, gdzie będzie zbierało się wiele ludzi i prawdopodobieństwo nieszczęśliwego zdarzenia jest znacznie większe w innych częściach miasta – zauważa Sławomir Podsiadły, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie
Testowanie defibrylatora ma potrwać trzy miesiące. Potem defibrylatorów AED w pojazdach komunikacji miejskiej może być więcej. Urządzenia mogłyby być zamontowane również na najbardziej ruchliwych przystankach w mieście.
MaTo
Prezentacja autobusu komunikacji miejskiej z defibrylatorem, Lublin, 20.08.2018, fot. Mirosław Trembecki