Po 150 latach Józefów nad Wisłą znów będzie miastem. Wniosek w tej sprawie, przesłany przez władze gminy, podpisała premier Beata Szydło.
Mieszkańcy od początku nie byli jednak przekonani do tego pomysłu. W konsultacjach społecznych wzięło udział niewiele osób, a podczas decydującego głosowania przeważyło zdanie zaledwie dwóch osób.
Dziś również obawy są duże. – Jestem z tego niezadowolona. Wzrosną nam opłaty. Kiedy będzie miasto być może wzrosną podatki – mówią mieszkanki Józefowa.
– To radni decydują o opłatach, nie ma na nie wpływu status miejscowości – odpowiada wójt gminy Józefów nad Wisłą Grzegorz Kapica. – A sądzę, że rada gminy będzie w tym względzie zachować się rozsądnie.
Miejscowość utraciła prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Była to kara za udział mieszkańców w tym zrywie narodowym.
Inicjatywę w sprawie przywrócenia miejscowości praw miejskich podjęła Młodzieżowa Rada Gminy Józefów nad Wisłą. – Dowiedzieliśmy, że skoro odebrano nam je bezprawnie, można by postarać się o ich przywrócenie. Dzięki statusowi miasta mielibyśmy na pewno większy rozgłos i prestiż – mówi wiceprzewodnicząca tego ciała.
– Na pierwszym spotkaniu młodzieżowej rady obecnej kadencji zastanawialiśmy się, jakie działania chcemy realizować. I przywrócenie praw miejskich to był pierwszy punkt w naszym planie. Mamy nadzieję na prężny i szybki rozwój Józefowa, tak żeby był bardziej przyjazny turystycznie – Agnieszka Janoszczyk, opiekun Młodzieżowej Rady Gminy Józefów nad Wisłą.
Również zdaniem wójta Kapicy status miasta wpłynie na rozwój turystyki w gminie. – Nie patrzmy na przywrócenie praw miejskich jako na coś negatywnego. Jesteśmy gminą ściśle rolniczą, ale oprócz pysznych jabłek mamy też inne walory: rzeki Wisłę i Wyżnicę, położenie w centrum Małopolskiego Przełomu Wisły. I drugim obszarem działania mieszkańców gminy powinna być turystyka. Uważam, że Józefów jest bardzo atrakcyjny. Dlaczego mamy tego nie wykorzystać? Przecież już teraz nikt nie mówi, że idzie do centrum Józefowa czy do sklepu, tylko do miasta na zakupy. Niech więc idzie do faktycznego miasta.
Józefów nad Wisłą ponownie będzie miastem od 1 stycznia przyszłego roku. Władze gminy zapewniają, że – oprócz wymiany tablic informacyjnych i pieczęci urzędowych oraz większego prestiżu i szans rozwoju – mieszkańcy nie odczują zmiany.
ŁuG
Fot. archiwum