Tytuły Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej otrzymali dziś (29.09) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i jego brat Maciej. Zostali docenieni przez prezydenta i radnych za promocję miasta, należącego przez kilkaset lat do książęcego rodu, z którego obydwaj się wywodzą. Maciej i Konstanty Radziwiłłowie, odbierając tytuł, nie kryli wzruszenia.
– Ta nagroda może jest nie za bardzo zasłużona, ale jest przede wszystkim wielkim wyzwaniem i zadaniem, żeby dalej działać na rzecz kultury i historii Podlasia – stwierdził Maciej Radziwiłł.
– To wyróżnienie stanie się dla mnie wyzwaniem, które zbliża mnie do tego miasta. Wszędzie, gdzie będę mógł, gdzie cokolwiek będzie ode mnie zależało, stanę się ambasadorem Białej Podlaskiej – powiedział Konstanty Radziwiłł.
Przyznanie tytułu było okazją do podsumowania dokonań rodu Radziwiłłów na rzecz Białej Podlaskiej. Książęcy ród, który przez kilka stuleci władał miastem, pozostawił tu wiele śladów swojej działalności. – Najstarszy w mieście kościół pw. św. Anny został odbudowany w 1596 r. przez księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego „Sierotką” – wyjaśnia historyk dr Mikołaj Flisiński. – W rozwoju miasta większe zasługi położyły jednak panie Radziwiłłowe. Księżnej Katarzynie z Sobieskich zawdzięczamy sprowadzenia tu reformatów i wybudowanie ich kościoła i klasztoru. To dzisiejszy kościół pw. św. Antoniego. Także synowa księżnej Katarzyny, Anna Katarzyna z Sanguszków, sprowadziła na teren Białej Podlaskiej zakon bazylianów, jedyny zakon kościoła unickiego.
– Oczywiście Radziwiłłowie przez cały czas dbali przede wszystkim o swoją rezydencję. Wielokrotnie odbudowywali, remontowali i upiększali pałac – dodaje dr Flisiński.
W XIX w. pałac został rozebrany. Pozostały po nim oficyny.
– Nawiązanie kontaktu z potomkami Radziwiłłów to przywrócenie ciągłości kulturowej i dziejowej – uważa dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Małgorzata Nikolska. – To dla nas ogromny zaszczyt, że zechcieli oni zostać Honorowymi Obywatelami Białej Podlaskiej. Tym bardziej, że Maciej Radziwiłł zainicjował bardzo ważną dla muzeum ekspozycję. Pokazuje ona jego prywatną kolekcję, która obejmuje pamiątki rodu Radziwiłłów. Ta piękna wystawa jest jeszcze prezentowana w naszym muzeum. Pan Maciej Radziwiłł jest ogromnym przyjacielem placówki, udziela jej wsparcia, promuje. Dzięki jego pośrednictwu zyskaliśmy bardzo ważne partnerskie muzeum, Narodowe Muzeum Sztuki w Mińsku. To największa tego typu placówka na Białorusi.
– Zasługi braci Radziwiłłów to nie tylko kultura i sztuka, ale również zdrowie. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł udziela wsparcia Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Białej Podlaskiej, byśmy mogli utworzyć szpital onkologiczny. To jest lobbowanie o środki finansowe i okazywana nam przychylność – mówi prezydent Białej Podlaskiej, Dariusz Stefaniuk.
Podczas uroczystej sesji rady miasta wyróżniony został też Jarosław Michaluk, twórca Podlasie Jazz Festival i Biała Blues Festival, który otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”.
MaT / opr. ToMa
Fot. Małgorzata Tymicka
CZYTAJ TEŻ: Biała Podlaska: minister zdrowia honorowym obywatelem miasta