Mieszkańcy gminy Lubartów spotkali się projektantami kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 Lubartów – Lublin. Tym razem twórcy projektu oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad omawiali rozwiązania związane z obsługą komunikacyjną terenów przyległych do projektowanej drogi ekspresowej na odcinku od Lubartowa do Kocka.
Do szkoły podstawowej w Skrobowie przyszło kilkadziesiąt osób, zainteresowanych wprowadzeniem korekt do planowanych rozwiązań komunikacyjnych.
– Pokazujemy koncepcję i pytamy się, czy te rozwiązania zabezpieczą potrzeby mieszkańców po wybudowaniu drogi ekspresowej. Spotykamy się często z opinią, że w jakimś miejscu przydałby się dodatkowy zjazd, kładka dla pieszych albo możliwość połączenia z drogą lokalną – mówi rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Krzysztof Nalewajko.
– Od Mieczysławki i Woli Lisowskiej będzie jedna droga. Mieszkając na początku wsi, będę musiał jechać kilka kilometrów, żeby wyjechać na „dziewiętnastkę” – stwierdza jeden z mieszkańców.
– Nie zaprojektowano przejścia dla pieszych, które obecnie istnieje. Mieszkańcy Woli Lisowskiej nie będą mieli możliwości korzystania z przystanku w Mieczysławce, co powoduje, że niektórzy będą musieli przejśc 4 kilometry do przystanku. Będziemy składać wniosek o kładkę dla pieszych – mówi inna uczestniczka konsultacji.
– Nie mamy dojazdu do pól. Wieś zostanie przecięta przez drogę na pół – po jednej stronie znajdą się pola, po drugiej budynki. Żeby skosić zboże będziemy musieli jechać około 4 kilometrów, zamiast obecnych 20 metrów – skarży się kolejny mieszkaniec.
– Myślę, że w ramach konsultacji będziemy pośredniczyć między mieszkańcami a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i wspomagać mieszkańców we wprowadzeniu ewentualnych zmian w koncepcji – deklaruje Krzysztof Kopeć, wójt gminy Lubartów.
– Każdy zgłaszany wniosek będzie analizowany przez projektantów i pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Te, które okażą się zasadne, zostaną wprowadzone później do dokumentacji, na podstawie której będzie przeprowadzany przetarg – deklaruje Krzysztof Nalewajko.
Konsultacje obejmują mieszkańców trzech gmin: Lubartów, Firlej i Kock. W przypadku ostatniego z wymienionych samorządów obwodnica miasta zyska drugą jezdnię.
JPie / opr. ToMa
Fot. Jerzy Piekarczyk