W drugie stulecie swojego istnienia Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wchodzi z nową inicjatywą. Na uczelni został powołany Zespół Pieśni i Tańca KUL, który ma przede wszystkim zrzeszać studentów, pracowników, absolwentów i tych, którzy w niedalekiej przyszłości zamierzają podjąć studia na KUL-u.
Zespół ma konkretne plany
– Pomysłodawcą jest jego magnificencja ksiądz rektor Antoni Dębiński – mówi ksiądz Jarosław Jęczeń, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL. – Od roku ksiądz rektor proponował, by powstał zespół. Naszym celem jest integracja środowiska akademickiego. Zespół to także wizytówka uniwersytetu, Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Lubelszczyzny. Mamy konkretny harmonogram działań i koncertów. Moim marzeniem jest, aby zespół zaprezentował się w Stanach Zjednoczonych jesienią tego roku oraz w czerwcu na święto patronalne.
Zespół będzie się wyróżniał
– Będziemy wyróżniać się aranżacjami, sposobem wykonania tańców, a także samą muzyką – przyznaje Barbara Brzozowska, kierownik artystyczny zespołu. – Chcemy prezentować nie tylko muzykę ludową, ale również dodawać do niej nowe elementy. Postaramy się zapewnić przyjemną atmosferę i rozwijać muzycznie. Bonusem dla studentów występujących w zespole będzie zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego. Kadra składa się z czterech osób – kierowników sekcji oraz akompaniator. Kierownikiem sekcji wokalnej będzie Karolina Filipczak, drugi dyrygent chóru La Musica, osobą kierującą sekcją instrumentalna będzie skrzypaczka Rysia Błyszczak, osobiście będę kierowała sekcją taneczną, a akompaniował będzie Rudolf Steiner, pianista i organista Archikatedry Lubelskiej.
Taniec, czyli korzyści
– Taniec przynosi wiele korzyści – działa na nasze samopoczucie, poznajemy wiele osób – zaznacza Paweł Sochaj, prezes Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego. – Taką grupę traktuje się jak rodzinę. Sam taniec i możliwość występowania przez znaczną publicznością, uczy jak zachowywać się pod presją, dobrze wyglądać na scenie i w życiu codziennym. Razem z zespołem zwiedzamy cały świat, poznajemy różne kultury, a także uczymy się kultury ojczystej.
Jak się przygotować na przesłuchania?
– Osoby do sekcji tanecznej będą sprawdzane pod kątem rytmiczności, sposobu poruszania się – dodaje Barbara Brzozowska. – Instrumentaliści i wokaliści powinni przygotować coś krótkiego i prostego do zaprezentowania. Będziemy chcieli usłyszeć kandydatów w zaproponowanym przez nas repertuarze.
Przesłuchania do zespołu odbędą się 27 i 28 lutego o godzinie 19.00. Minimum jakie zespół chce osiągnąć to 8 par tanecznych, 10-12 osób grających na instrumentach oraz 12 do śpiewu, ale im więcej tym lepiej.
LilKa / opr. KS
Fot. Lestat, CC by 2.5, wikipedia.org