Huta szkła płaskiego powstanie w Leszkowicach, na działkach niedoszłego lotniska sprzedanych przez samorząd województwa. Inwestor zapowiada również uruchomienie kopalni piachu, zakładu produkującego elementy fotowoltaiczne i ośrodka badawczo-rozwojowego.
– Inwestycja to zatrudnienie dla kilkuset osób i szansa na rozwój – mówi Tomasz Piecak, wójt gminy Ostrówek. – Mamy nadzieję, że zakład powstanie. Są do tego realne przesłanki. Inwestor kupił już ziemię w takim areale, który pozwala na wybudowanie huty. W planach jest 10 hektarów pod dachem – zapowiada.
– Na świecie jest aktualnie duże zapotrzebowanie na szkło płaskie. Jego produkcja odbywałaby się w oparciu o własny surowiec, czyli piasek kwarcowy, którego mamy bogate pokłady. Mamy nadzieję, że w perspektywie 3 lat zakład powstanie. Aktualnie trwają niezbędne formalności, m.in. dotyczące dostarczenia gazu. Huta zmieniłaby oblicze naszej gminy. Liczymy na dochody oraz zwiększenie zatrudnienia. Docelowo mówi się o liczbie do 1000 osób, które znalazłyby pracę. Jest na to szansa – podkreśla wójt.
Ostrówek to gmina typowo rolnicza – do tej pory bez przemysłu. Powstanie tu huty oznacza wiele miejsc pracy w zakładzie i okolicznych firmach. To rozbudza nadzieje mieszkańców. – Czekamy na efekty już podjętych działań. Liczymy, że inwestycja się powiedzie i znajdziemy tu zatrudnienie. Skoro szkoło płaskie sprowadzane jest z Białorusi i Ukrainy – możemy je produkować tu, w Polsce, w naszych Leszkowicach.
Spółka BD Art Glass Lubelskie Huty Szkła zakłada, że realizacja inwestycji potrwa 36 miesięcy. Jej start uzależniony jest od podłączenia mediów gazu ziemnego i energii elektrycznej.
JPie
Fot. Jerzy Piekarczyk