Dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej skonstruował stanowisko do badania materiałów i konstrukcji metodami ultradźwiękowymi.
Dzięki urządzeniu możliwe jest wykrywanie wad wewnątrz, w strefach przypowierzchniowych i na powierzchni badanych elementów maszyn i konstrukcji, czyli niedoklejeń, porowatości oraz defektów eksploatacyjnych – pęknięć, korozji czy rozwarstwień.
– Stanowisko budowałem przez rok. Może być ono stosowane w dowolnej gałęzi przemysłu, jednak przede wszystkim w przemyśle lotniczym, maszynowym, stoczniowym, metalurgicznym, w motoryzacji i medycynie – mówi dr Jakubczak.
Urządzenie pozwala tworzyć precyzyjne obrazy badanych złożonych obiektów z oznaczonymi skalą barw obszarami, które uległy uszkodzeniu, korozji, wtrąceniu czy zmianom geometrii. Badania prowadzone na stanowisku nie zmieniają struktury badanych materiałów.
Inżynierowie z Politechniki Lubelskiej szukają firm zainteresowanych wykorzystaniem tego urządzenia – informuje rzecznik prasowa uczelni, Iwona Czajkowska-Deneka.
LeW (opr. DySzcz)
Fot. nadesłane