Defilada kompanii honorowych, koncert orkiestry Wojska Polskiego i piknik historyczny. W Lublinie 11 listopada odbędą się obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 8.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim w Lublinie. Na godzinę 9.00 w Trybunale Koronnym zaplanowano uroczystą sesję rady miasta. O 10.00 w lubelskiej archikatedrze zacznie się msza święta w intencji Ojczyzny.
Potem główne obchody przeniosą się na plac Zamkowy. Tam odbędą się między innymi: apel pamięci, oraz koncert orkiestry wojskowej. Pod pomnikiem „Zaporczyków”, tablicami upamiętniającymi więźniów-ofiary Zamku Lubelskiego w bramie zamkowej i pod pomnikiem „Symbolem Lwowa” zostaną złożone kwiaty. Odbędzie się też defilada wojskowa z udziałem: kompanii honorowych, kawalerii i pojazdów historycznych. Będzie można podziwiać pojazdy wojskowe z II wojny światowej w barwach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Będą im towarzyszyli rekonstruktorzy w mundurach, z wyposażeniem i uzbrojeniem polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, walczącego pod dowództwem generała Władysława Andersa we Włoszech.
– 11 listopada to największe święto dla każdego Polaka – mówi wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – Serdecznie zapraszamy, bo mija 100 lat od 11 listopada 1919 roku, czyli od pierwszego roku funkcjonowania niepodległego państwa polskiego. A to był najtrudniejszy rok odrodzonego państwa, bo obejmował tworzenie go z „nicości”. Łączenie trzech różnych systemów prawnych występujących pod zaborami, tworzenie administracji państwowej i służb – to był niezwykle trudny proces.
Po oficjalnych uroczystościach na błoniach pod Zamkiem zaplanowano piknik patriotyczny. Będzie można zobaczyć historyczne pojazdy wojskowe i grupy rekonstrukcyjne, sprzęt Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, wziąć udział w wycieczkach „Szlakiem odzyskania niepodległości” i śpiewankach patriotycznych.
O godzinie 13.45 zostaną złożone kwiaty przy tablicach upamiętniających: Władysława Cholewę (Sąd Okręgowy, ul. Krakowskie Przedmieście 43), Jerzego de Tramecourta (Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4), Stanisława Moskalewskiego (Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4). Natomiast o godzinie 14.00 nastąpi złożenie kwiatów na mogiłach Legionistów (cmentarz wojenny przy ul. Białej).
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano również koncerty, a także zawody sportowe. Fasada Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostanie podświetlona polskimi barwami narodowymi.
Od godziny 11.30 do 14.00 na placu Zamkowym będą odbywać się zapisy na Miejską Grę Niepodległościową. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku w akcji weźmie udział blisko 1500 osób. Jednym z motywów przewodnich tegorocznego projektu będzie 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy gry będą musieli udać się w zaznaczone na mapie punkty. Będą też musieli rozwiązywać przygotowane przez organizatorów gry i rebusy historyczne. Miejską Grę Niepodległościową organizuje Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Okręg Lubelski.
Lubelskie obchody zakończy Nocna Mila Niepodległości. Jej uczestnicy wystartują o godzinie 17.00 z placu Litewskiego w Lublinie. Do pokonania będą mieli 1609 metrów. Trasa biegu wyznaczona została miedzy innymi uliczkami Starego Miasta. Meta znajduje się na rynku przy Trybunale Koronnym. Bieg organizowany jest przez Kuratorium Oświaty w Lublinie, Fundację „Ruch Solidarności Rodzin” oraz lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum