Mieszkańcy województwa lubelskiego mają mieć w końcu dostęp do Internetu szerokopasmowego. Do 2022 roku ma powstać 16 tysięcy kilometrów sieci. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się podpisanie umów z firmami, które zrealizują projekty w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
– Województwo lubelskie było do tej pory jednym z najbardziej zaniedbanych regionów w kraju jeżeli chodzi o dostęp do szybkiego Internetu – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zaniedbania dotyczące infrastruktury telekomunikacyjnej są tu bardzo duże. By to zmienić, mówimy o inwestycjach, które przekraczają 1 miliard 140 milionów złotych łącznie. To skala nieporównywalna z żadnym innym miejscem w Polsce. Cały projekt w kraju przekroczy 6 mld zł.
– Dostęp do szybkiego Internetu ma mieć co trzecie gospodarstwo w województwie lubelskim oraz 1400 szkół – podkreślał wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Mamy nadzieję, że wszelkie „białe plamy” (czyli brak zasięgu sieci) zastaną usunięte. Najważniejszy obszar to Lublin. Wysokość inwestycji tutaj to 105 mln zł.
Projekt w Polsce realizowany jest od 2016 roku. – Województwo lubelskie dopiero teraz przystąpiło do jego realizacji, ponieważ wcześniej nie zgłaszał się żaden z operatorów – tłumaczył Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. – To inicjatywa, która ma podpiąć te obszary, których komercyjne inwestycje nie były wcześniej opłacalne. Z dotacją publiczną będzie to możliwe.
Zadaniem operatorów będzie pozyskanie indywidualnych klientów. Opłaty za usługę mają pokryć utrzymanie sieci. Szkoły natomiast dostęp do szerokopasmowego Internetu będą miały za darmo.
– Zbudowanie sieci podstawowej to inwestycja w przyszłość – zapewniał minister Zagórski. – Przyłączenia kolejnych gospodarstw domowych i firm jest bardziej opłacalne dla operatorów telekomunikacyjnych. Kiedy powstanie sieć, będziemy mogli przyłączyć do niej szkoły.
– Na tym projekcie skorzysta 1/3 naszego regionu – ta najmniej zurbanizowana i najbardziej potrzebująca tego rodzaju infrastruktury. Bez roli państwa nie byłoby to możliwe – – podsumował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
Do tej pory do szerokopasmowego Internetu podłączono 5 tysięcy polskich szkół. Celem jest podłączenie wszystkich placówek oświatowych w kraju i budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
ZAlew / opr. MatA
Centrum Projektów Polska Cyfrowa: podpisanie umowy na budowę sieci telekomunikacyjnej województwie lubelskim, Lublin, 11.09.2019, fot. Mirosław Trembecki