Instytut Pamięci Narodowej poszukuje świadków zbrodni wołyńskiej. Po informacjach w mediach do lubelskiego oddziału Instytutu zgłosiło się kilkaset osób. To ludzie bezpośrednio poszkodowani w czasie rzezi wołyńskiej bądź ich rodziny.
Dzisiaj (05.07.) w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się spotkanie z dziennikarzami w tej sprawie.
– Takie relacje świadków, których jest coraz mniej, są bezcenne – mówił prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w lubelskim IPN-ie. – Do wszystkich świadków staramy się docierać jak najszybciej – dodał prokurator Nowakowski. – Chciałbym zapewnić, że wszystkie te osoby, które się do nas zgłaszają zostaną przesłuchane i zostanie od nich odebrana relacja. Oczywiście będziemy to robili systematycznie. Zgłaszają się do nas nie tylko mieszkańcy województwa lubelskiego, ale i całej Polski. Kontaktują się z nami również osoby zamieszkujące obecnie za granicą.
– Informacje i apele w mediach sprawiły, że teraz osoby poszkodowane częściej zgłaszają się do IPN-u. Dzięki temu mamy nowych świadków, do których do tej pory nie dotarliśmy – informuje prokurator Nowakowski. – Te przesłuchania były prowadzone już od kilku lat, tylko w tej chwili natężenie tych czynności jest bardzo duże. To właśnie skutek tego apelu. Do tej pory prokurator sam poszukiwał tych osób, teraz sytuacja jest trochę odmienna.
– Chodzi nam o relacje nie tylko osób, które bezpośrednio były świadkami zbrodni na Wołyniu, ale również najbliższych, którzy ponieśli straty na Wołyniu, jak również tych ludzi, którzy na skutek działań ukraińskich nacjonalistów zmuszeni zostali do ucieczki z Wołynia – mówi prokurator Piotr Zając, prowadzący śledztwo wołyńskie
– Osób, na których relacjach najbardziej nam zależy, jest coraz mniej – dodaje prokurator Zając. – Mają one obecnie ponad 90 lat, czyli w trakcie tamtych zdarzeń byli nastolatkami i są w stanie to wszystko opowiedzieć. Korzystają oni z pomocy członków rodzin, które kontaktują się z nami, aby ustalić termin przesłuchania.
Korespondencję w sprawie należy kierować korespondencję na adres: ul. Wodopojna 2, 20-086 Lublin; numer telefonu: (81) 534 59 11 lub na e-mail: komisja.lublin@ipn.gov.pl.
Jak stwierdza prokurator Piotr Zając, jeśli chodzi o współpracę ze stroną ukraińską, bywa z tym różnie. – Raz lepiej, raz gorzej. Nie jestem w stanie zweryfikować, czy strona ukraińska zrobiła już wszystko, żeby udzielić nam odpowiedzi. Natomiast te odpowiedzi są udzielane.
17 lipca w Lublinie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
– Rozpoczną się one o godzinie 11.00 od mszy w kościele garnizonowym, potem nastąpi przejście pod pomnik znajdujący się na skwerze Ofiar Wołynia. Dzień wcześniej, 16 lipca o godzinie 16.30 w siedzibie Oddziału IPN w Lublinie odbędzie się spotkanie z dr Leonem Popkiem i redaktorem Piotrem Kuśmierzakiem. Zostanie wówczas zaprezentowany film dokumentalny „W martwym punkcie”, opowiadający o rzezi wołyńskiej, autorstwa właśnie Piotra Kuśmierzaka – o programie tych uroczystości dyrektor lubelskiego oddziału IPN, Marcin Krzysztofik
A w lubelskim oddziale IPN, a także na stronie internetowej instytucji można obejrzeć wystawę „Sąsiedzka krew. Rzeź wołyńsko-galicyjska 1943-45″.
Lubelski IPN wciąż poszukuje świadków zbrodni wołyńskiej. Po dotychczasowych spotkaniach zasoby archiwum oddziału wzbogaciły się o kopie kolejnych niezwykle cennych dokumentów.
RMaj / opr. ToMa