W Lublinie odbywa się konferencja poświęcona 100-leciu powstania Związku Harcerstwa Polskiego.
Wszystko zaczęło się od tego, że pewien młody student spóźnił się na zajęcia. Jego kara było przetłumaczenie książki „Scouting for Boys”, którą napisał Robert Baden-Powell. – Był to Andrzej Małkowski – opowiada przewodniczący Komisji Historycznej przy Komendzie Chorągwi Lubelskiej ZHP harcmistrz Stanisław Dąbrowski. – W Lublinie harcerstwo zrodziło się w 1911 roku – dodaje.
Podczas spotkania prelegenci mówią min o początkach harcerstwa, trudnych latach pięćdziesiątych czy odrodzeniu ruchu harcerskiego po słynnym 7 zjeździe ZHP, który odbył się w 1981 roku. Stanisław Dąbrowski przypomina że Lublin ma prawo do organizacji tej konferencji. – Tu w 1918 roku odbywał się zjazd zjednoczeniowy organizacji wszystkich organizacji skautowych z trzech zaborów. Niestety został przerwany, bo na wieść o obronie Lwowa delegacja lwowskich harcerzy musiała się udać do rodzinnego miasta. Ale nie tylko oni. Na zew spontanicznie ruszyli młodzi harcerze. Wsiedli we wszystkie możliwe środki transportu, aby jak najszybciej udać się na pomoc walczącym – dodaje.
– Mamy u siebie archiwum liczące ponad 17 tysięcy taśm radiowych, jedynej rozgłośni niepaństwowej działającej w okresie PRL, czyli rozgłośni harcerskiej – mówi harcmistrzyni Katarzyna Traczyk, dyrektor Muzeum Harcerstwa w Warszawie. – Trzeba przyznać, że wielu znanych radiowców tam właśnie zdobywało swoje pierwsze dziennikarskie szlify. Owsiak, Tadeusz Sznuk, Wojciech Mann, sporo nazwisk mogłabym wymieniać – dodaje.
– Harcerstwo trzyma się dobrze, ZHP również – mówi harcmistrzyni Anna Nowosad, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego. – Rok do roku notujemy wzrost liczebny. Nie jakiś powalający, ale stabilny. Cieszy nas to, że mamy młodych harcerzy, którzy chcą kształtować swoje charaktery w ramach ZHP – dodaje.
Jak zaznacza Nowosad, w ZHP działa około 105 tysięcy osób, a we wszystkich organizacjach harcerskich doliczylibyśmy się ich 130 tysięcy.
Konferencja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza w Lublinie, gdzie otwarto wystawę dokumentująca ruch harcerski. Eksponaty pochodzą z Muzeum Harcerstwa w Warszawie.
JZon
Fot. Jarosław Zoń