W Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie rozpoczęło się pierwsze w Polsce leczenie guzów mózgu metodą NanoTherm. Pierwszym pacjentem został 42-letni Tadeusz Jeleń.
– Mąż po operacji czuje się dość dobrze, dochodzi do siebie – mówi jego żona Beata Jeleń. – Doceniam kolejną szansę. Trzeba z niej skorzystać. Uważam, że należy próbować nowych metod. W tej chorobie liczy się czas, nie wolno zwlekać.
– Nowatorska procedura jest już dostępna w Polsce. To ważne dla pacjentów – przyznaje Magdalena Sulikowska z Fundacji Onkologicznej Alivia. – Chirurgia, radioterapia czy chemioterapia to metody, które nie są w stanie skutecznie wyleczyć glejaków i spowolnić przebieg choroby. Terapia NanoTherm jest cenną możliwością dla chorych. To rozwiązanie jest bardzo obiecujące. Guzy mózgu to około 2% zachorowalności na raka. Stanowi to około 3 tysięcy osób rocznie. Nowotwory te należą do tych najbardziej złośliwych, a tym samym najtrudniejszych w leczeniu.
– Sama operacja jest bardzo podobna do tych klasycznych w przypadku złośliwych guzów mózgu. Jej uzupełnieniem jest wszczepienie nanocząsteczek w obręb loży operacyjnej. Następnie przeprowadzany jest proces nano-aktywacji. Pacjent umieszczany jest w urządzeniu, które generuje silne pole elektromagnetyczne, co powoduje podgrzewanie wszczepionych cząsteczek. Za pomocą wysokiej temperatury uszkadzane są te komórki nowotworowe, które pozostały w ścianach loży po usunięciu głównej masy guza. W ten sposób przesuwamy w czasie ewentualny ponowny nawrót choroby – wyjaśnia Radosław Rola, kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – NanoTherm to krok do przodu. Idea sprowadza się do tego, by zaoferować pacjentowi to, co ma szansę na wydłużenie życia, przy jednoczesnym zapewnieniu jego komfortu. Chodzi o to, by zamienić chorobę, która jest śmiertelnym zagrożeniem w dolegliwość przewlekłą, która stanowi uciążliwość, ale można z nią żyć.
Pacjenci, u których zastosowano tę nowatorską metodę funkcjonują dłużej bez cech wznowy guza.
Lublin jest drugim miastem w Europie, w którym wykonuje się takie zabiegi.
InnY / opr. MatA
Fot. archiwum
CZYTAJ TAKŻE: Nowy sposób leczenia nowotworów mózgu w lubelskim szpitalu