Ulicami Lublina przeszedł Marsz Różowej Wstążki. Jego uczestnicy mówili o profilaktyce i wsparciu kobiet chorych na raka piersi.
– Bardzo ważne są badania profilaktyczne – mówi Agata Lipowska, kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. – Nowotwór to nie wstyd. Pamiętajmy, że jeszcze 15-20 lat temu wiele osób uważało, że to wstyd przyznać się do choroby nowotworowej. To odwaga powiedzieć: „choruję, walczę, jestem dzielny, jestem przykładem dla innych” – dodaje.
– Najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrywanie – mówi Jerzy Kuliński, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Te metody, które mamy w tej chwili i które stosujemy jeśli chodzi o wykrywanie zmian chorobowych piersi, powodują, że możemy w pełni wyleczyć pacjentki, które do nas trafiają – dodaje.
– To, co możemy zrobić dla siebie i najbliższych, to regularne badanie piersi, a dopóki nie mamy ukończonych 50 lat bardzo ważne jest samobadanie piersi. To podstawa podstaw profilaktyki – mówi Agata Lipowska.
– Badanie trwa ok. 10 minut- mówi Halina Kasprzak, technik wykonujący mammografię w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Jest to wykonanie 4 zdjęć, po 2 zdjęcia na każdą z piersi. Po wykonaniu tych zdjęć mamy również możliwość wykonania USG. Zawsze jest tak, że kontynuacja badań odbywa się również u nas, w COZL. Pacjentka nie jest zostawiona sama sobie – zaznacza.
– Nie podchodźcie panie do swojego zdrowia tak, jak do wypadków: „to mnie nie dotyczy” – mówi Barbara Danieluk, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Lublin. – Tyle osób ulega różnym wypadkom. Podobnie zachorowanie na raka piersi może dotyczyć każdej z nas. Zachęcam do badań.
Według statystyk Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, liczba wykonywanych mammografii co roku wzrasta o ponad tysiąc. Przypomnijmy też, że wszystkie kobiety powyżej 50 lat z mammografii mogą skorzystać bezpłatnie.
MaTo (opr. DySzcz)
Na zdj. Marsz Różowej Wstążki, Lublin, 28.09.2018, fot. Piotr Michalski