Utworzenie 16 ośrodków dla repatriantów, po jednym w każdym województwie, postulował marszałek Senatu Stanisław Karczewski (na zdj.) podczas spotkania z młodzieżą polonijną i przedstawicielami Polonii w Lublinie, w ramach obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.
– Mamy pewien wyrzut sumienia, który dotyczy repatriacji. Nie dokonaliśmy repatriacji w takim zakresie, w jakim zrobić to powinniśmy. Staramy się, żeby ten proces usprawnić. Zmieniliśmy ustawę; robimy dużo, żeby jak najwięcej potomków Polaków, którzy zostali wywiezieni z naszego kraju, mogło wrócić, mogli przyjechać do Polski – powiedział Karczewski.
– Będziemy to robić i bardzo chcę robić to z samorządowcami. Marzy mi się, żeby w każdym województwie był ośrodek dla repatriantów. Liczę na to, że województwie lubelskim też taki ośrodek zostanie stworzony. Te ośrodki są konieczne i potrzebne – powiedział marszałek Senatu.
Karczewski podkreślił, że władzom polskim zależy na tym, aby kontakty z Polonią były coraz lepsze. – Chcemy wsłuchiwać się, być otwarci na Polonię, bardzo nam na tym zależy – dodał.
Podkreślił, że jeśli chodzi o stosunek polityków do Polonii to mamy w Polsce konsensus. – To właściwie jedna z niewielu dziedzin naszego życia politycznego, w którym zgadzamy się, wiemy, jak bardzo ważna jest Polonia i jak bardzo potrzebne są kontakty z Polonią – zaznaczył.
Karczewski spotkał się w Lublinie przedstawicielami Polonii i z młodzieżą polonijną, która przebywa w Polsce w ramach akcji „Lato z Polską” prowadzonej przez stowarzyszenie Wspólnota Polska. W spotkaniu uczestniczyli Polacy i ich potomkowie m.in. z Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Rosji.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. RL