Miała być atrakcją turystyczną, tak się jednak nie stało. Mowa o przeprawie promowej na Bugu łączącej Gnojno w powiecie bialskim z Niemirowem w województwie Podlaskim. Z powodu niskiego stanu wody przeprawa od tygodni jest nieczynna. Taka sytuacja powtarza się każdego roku.
Niefortunna lokalizacja
Sołtys Gnojna Alina Fila przyznaje, że lokalizacja przeprawy promowej jest niefortunna. – Nie ma wody i prom jest nieczynny. Trzeba zmienić miejsce, bo nic z tego nie będzie. Prom to udogodnienie, bo było bezpośrednie połączenie z Niemirowem, ludzie mieli blisko, a teraz trzeba jechać na około.
92-letni mieszkaniec Gnojna Zdzisław Trochimiuk wspomina przeprawę promową, jaka funkcjonowała w miejscowości jeszcze przed wojną. – Ona była tutaj od wieków. Jeżeli była niska woda jak to przewoźnik łódką przewoził ludzi. Na obecny prom, moim zdaniem, niepotrzebnie wyłożono tyle pieniędzy na jego uruchomienie, bo on stoi.
Unijne dofinansowanie kontra zmiana miejsca
Przeprawę promową Gnojno – Niemirów uruchomiono w ramach projektu unijnego już w 2013 roku. Od tego czasu z powodu niskiego stanu wody w rzece pojawiły się problemy z funkcjonowaniem przeprawy. Gmina Konstantynów wspólnie z gminą Mielnik zabiega o zmianę lokalizacji przeprawy – nowa miałaby być oddalona od obecnej o 300 m.
– Projektanci, analizując stan wody 100-letniej, twierdzili że w miejscu lokalizacji nie powinno być problemów, a niski poziom wody nie będzie stwarzał zagrożenia dla przeprawy – mówi Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów. – Stało się inaczej. Monitowaliśmy do projektantów, ale projekt już był w trakcie trwałości i nie mogliśmy podejmować żadnych czynności związanych ze zmiana lokalizacji. W ubiegłym roku razem z gminą Mielnik, która jest współużytkownikiem, zdecydowaliśmy, że należy poszukać innego miejsca. Gdy znaleźliśmy je okazało się, że jest inna bariera – ze strony ochrony środowiska, a teren związany jest z programem Natura 2000. Jako ewentualni inwestorzy zostaliśmy zobligowani do przeprowadzenia całej procedury środowiskowej, chodzi m.in. o zliczenie siedlisk nietypowych ptaków. Diagnoza już trwa, mam nadzieję, że w tym roku ją zakończymy i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku pozytywnie zaopiniuje nową lokalizację.
Gnojno pełne atrakcji
– Ta przeprawa umożliwia korzystanie w pełni z nadbużańskiego szlaku rowerowego – zaznacza dr Szczepan Kalinowski, regionalista. – W Gnojnie warto się zatrzymać, jest możliwość noclegu w szkole, a na budynku jest tablica poświęcona znanemu aktorowi, który wychował się w Gnojnie.
Koszt utworzenia przeprawy promowej Gnojno – Niemirów wyniósł 200 tysięcy złotych. Przeprawa powstała w ramach projektu Bug rajem dla turysty. Projekt realizowały wspólnie z gminą Konstantynów gminy z województwa podlaskiego i mazowieckiego. W ramach przedsięwzięcia utworzono też dwie inne przeprawy Korczew – Drohiczyn i Zabuże – Mielnik. Obydwie przeprawy funkcjonują bez problemów.
MaT
Fot. pixabay.com