Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli ma nowy budynek. Znajdzie się w nim zespół 30 poradni specjalistycznych. Wśród nich między innymi: leczenia bólu, gastroenterologiczna, psychologiczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, chemioterapii czy radioterapii. W budynku znajduje się również chirurgia jednego dnia z dwoma salami operacyjnymi, apteka szpitalna oraz oddział chemioterapii dziennej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Odbiór nowego budynku Zespołu Poradni Specjalistycznych Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, 23.12.2019, fot. Iwona Burdzanowska
– Nasza placówka jest jedynym tego typu ośrodkiem w całym makroregionie – mówi dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, prof. Elżbieta Starosławska. – Cieszę się, że możemy na Gwiazdkę oddać pacjentom ponad 8200 metrów kwadratowych budynku. Przy tych możliwościach i takich powierzchniach kolejki muszą się skrócić, bo możemy więcej lekarzy dać do tych poradni.
W budynku jest specjalne miejsce dla części Zakładu Radiologii COZL, przeznaczonej wyłącznie dla pacjentów przychodnianych. – Posiada ona nowe gabinety: mammografii, radiologii ogólnej, ultrasonografii i tomografii komputerowej. Ten ostatni jest z aparatem dwuenergetycznym, którego dotychczas nie posiadaliśmy – wymienia prof. n. med. Franciszek Burdan, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – Dzięki temu możemy podwoić liczbę pacjentów, których obsługujemy. Pozwoli to na rozładowanie kolejek. Dzięki temu na korytarzach nie będą kłębiły się tysiące osób, jak było do tej pory.
Jak dodaje prof. Burdan, ogromną zaletą przeprowadzanych tu badań jest ich kompleksowość. – Jesteśmy jedynym ośrodkiem w makroregionie, który zapewnia kompleksową diagnostykę raka piersi: od mammografii i ultrasonografii poprzez rezonans magnetyczny. A jeszcze w tym roku zostanie zakupiony trzyteslowy rezonans, którego nie ma żaden inny ośrodek w makroregionie lubelskim. Pozwoli to na rozbudowę diagnostyki nowotworów.
– Dziennie rejestrujemy 400-500 pacjentów. Wydajemy 800-1000 dokumentacji medycznych do szpitala. Czyli tylu pacjentów przychodzi codziennie mniej więcej do placówki – wyjaśnia Dariusz Sugier, kierownik Rejestracji Ogólnej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Zachęcam do zarejestrowania się przez Internet. W tym celu trzeba wejść TUTAJ. W tej sytuacji mamy dwie drogi. Pacjent, który ma już profil zaufany, po prostu zakłada sobie konto i jego tożsamość jest już zweryfikowana. Natomiast pacjenci, który nie mają profilu zaufanego, musza się raz pofatygować do naszej rejestracji, a jej pracownik zweryfikuje jego tożsamość.
– Gdyby nie ta idea, gdyby nie determinacja, nie mielibyśmy nic. Byłaby onkologia jak w mieście powiatowym. A tak mamy jedną z największych i najlepszych onkologii w całej Polsce, a nawet w Europie – stwierdza Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego i przewodniczący Rady Społecznej do spraw Służby Zdrowia Województwa Lubelskiego.
– Szacowany koszt budynku poradni specjalistycznych to jest troszkę ponad 50 mln zł. Obiekt ma sześć kondygnacji niski i wysoki parter oraz cztery piętra.. Został już oddany do użytku. Przez weekend trwała przeprowadzka do niego gabinetów i poradni. Teraz będzie widać na pewno polepszenie warunków dla pacjentów – mówi Dariusz Ciwiński, zastępca dyrektora ds. finansowych i infrastruktury Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Koszt budowy i wyposażenia całego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej to ponad 555 milionów złotych. Do zakończenia inwestycji potrzeba jeszcze 120 milionów na sprzęt medyczny i wyposażenie.
MaTo / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska