Zwiedzanie Kaplicy Trójcy Świętej – jednego z najważniejszych zabytków Lublina – będzie łatwiejsze dla osób niewidomych i niedosłyszących. Muzeum Lubelskie w Lublinie kupiło nowoczesne urządzenia, które same opowiedzą o zabytkach.
– Jedno z nich sczytuje informacje z etykietek, które mieszczone są na planie Kaplicy Trójcy Świętej. To pomocne dla osób niewidomych, które nie znają alfabetu Braille’a. Dzięki temu mogą one poznać rozmieszczenie zdobiących ściany fresków – tłumaczy Małgorzata Kozioł. – Kolejne udogodnienia to tzw. pętle indukcyjne, czyli systemy wspomagania słuchu dla osób niedosłyszących. Zakupiliśmy także drukarkę 3D. Będziemy drukować na niej te eksponaty, które nie są dostępne do dotykania.
– Chcieliśmy, by Kaplica Zamkowa – jako najcenniejszy zabytek – mogła być zwiedzana przez osoby niedowidzące i niewidome. Na ten cel pozyskaliśmy środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 50 tysięcy złotych. Samo wejście do budynku zostanie przebudowane. Całkowita niwelacja i delikatna pochylnia poprawią dostępność dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych – podkreśla Katarzyna Mieczkowska, dyrektor placówki.
– Nie wszystkie eksponaty były dla nas dostępne. Cieszy fakt, że to się zmieni – podkreśla jeden z turystów.
Zamiast z przewodnikiem, ekspozycje będzie można zwiedzać z tabletem. Urządzenie bezpłatnie wypożyczy muzealna kasa.
TSpi / opr. MatA
Na zdjęciu mapa tyflograficzna Kaplicy Trójcy Świętej /fot. www.muzeumlubelskie.pl/