Julia i Antoni – te imiona najczęściej były nadawane w ubiegłym roku. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało statystyki za ostatnie 12 miesięcy. Na drugim końcu tej listy znalazł się chociażby Zbyszko czy Wisława.
– Nietypowe imię pomaga, bo córka wołana w tłumie odwraca się jako jedyna – mówi tata kilkuletniej Maliny. – Mam jeszcze drugą córkę, młodszą, która nazywa się Jagoda. Stwierdziliśmy z żoną, że są to idealne imiona, które pasują perfekcyjnie do tej osoby, tak więc nie było co się zastanawiać. To nietypowe imiona, a jednak spotykane. Malina uczęszcza również na balet i jej prowadzącą panią jest pani Malina. Malina na drugie ma Danusia po swojej babci, a Jagoda, po drugiej babci, Celinka.
– Statystycznie w urzędzie w 2017 roku zostało zarejestrowanych 920 urodzeń – mówi Jolanta Czarnecka-Drąg, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Puławach. – Najczęściej nadawane imiona męskie to Franciszek, Szymon, Jan, Mikołaj, Antoni, natomiast żeńskie: Lena, Maja i Amelia. Są również nadawane zagraniczne imiona: Brajan, Amin, Gaja.
– Wydaje mi się, że imiona są ważne i że rodzice nie powinni ulegać modzie – mówi Marzena Kitka, pedagog z Zespołu Szkół nr 1 w Puławach. – Ważne jest to, żeby rodzice myśleli, że imię musi rosnąć razem z dzieckiem, czyli żeby było i dla małego i dla poważnej osoby, jak również to, żeby pasowało do nazwiska.
Dodajmy, że w ciągu sześciu miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia można bezpłatnie zmienić dziecku imię. W puławskim Urzędzie Stanu Cywilnego rocznie jest kilka takich przypadków.
ŁuG (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com