Dawny budynek Telekomunikacji Polskiej przy ul. Chodźki w Lublinie ma nowego właściciela. Obiekt kupiła firma Meblohurt S.Lalak. To kolejna nieruchomość nabyta w ostatnim czasie przez tę firmę. Poprzednią jest budynek Pedetu, który za sprawą nowego właściciela odzyskuje blask – jedną z pierwszych decyzji było uporządkowanie chaosu reklamowego na elewacji obiektu zaprojektowanego przez Tadeusza Witkowskiego.
Budynek, który teraz kupiła firma, to biurowiec zaprojektowany w 1995 roku przez Bolesława Stelmacha. Jest to pierwszy w Lublinie i jeden z pierwszych w Polsce obiektów wykonanych w technologii betonu architektonicznego, był też nagradzany w konkursach architektonicznych. – Beton architektoniczny widoczny na zewnętrznych elewacjach jest również na elewacjach wewnętrznych. Ma dosyć nietypową strukturę jako biurowiec. Ma duże patio wychodzące na dach. Myśleliśmy bardzo współczesnymi kategoriami – by pracujący mieli komfort oraz dużą ilość pomieszczeń socjalnych – mówi Bolesław Stelmach.
Przeznaczenie budynku
– Budynek usytuowany jest w terenie zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przyznaje rzecznik prezydenta Lublina, Katarzyna Duma. – Lecz zgodnie z uchwałą rady miasta jest on objęty ochroną planistyczną i ma ustalone zasady ochrony. Jest nakaz zachowania bryły budynku, kształtu dachu, rozplanowania elewacji z materiałem wykończenia zachowania układu przestrzeni holi wewnątrz budynku. Wszelkie inwestycje muszą być projektowane i realizowane zgodnie z planem. Do urzędu miasta nie wypłynął żaden wniosek o pozwolenie na budowę czy przebudowę obiektu.
– Budynek jest idealnym rozwiązaniem na tzw. call working czy biura na krótki najem – dodaje Stelmach. – Mamy przykłady, że małe firmy wynajmują od jednego do kilkunastu pokoi. Wspólnie dzielą sale konferencyjne
Co się stanie z biurowcem?
– Budynek biurowy dalej będzie pełnił funkcję biurową – zaznacza Mariusz Krupa, dyrektor ds. inwestycji w firmie Meblohurt. – Obecnie trwa umowa najmu z firmą Orange, później będziemy szukali nowego najemcy. Parking przed budynkiem, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będzie zabudowany zabudową wielorodzinną.
– Lublin potrzebuje coraz bardziej zaawansowanych technologii biurowych i biurowców – dodaje Stelmach. – Miasto jest zagłębiem bardzo dobrze wykształconych, młodych ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj z całego regionu. Gdy Lublin przekroczy 100 tys. m2 wynajmowanych powierzchni biurowych w wysokim standardzie zacznie liczyć się na mapie całej Europy.
Firma Meblohurt podkreśla, że jej plany dotyczące zagospodarowania parkingu zabudową mieszkaniową są wstępne i nie ma jeszcze szczegółowych projektów.
MaK
Fot. Tomasz Zugaj, CC by 4.0, wikipedia.org