„Umiem pływać” – to program powszechnej nauki pływania Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach którego miasta i gminy uzyskują wsparcie finansowe do zajęć. Wśród 116 gmin i miast, które otrzymały dofinansowanie, jest Zamość.
Na 2019 rok przyznano miastu 70 tysięcy złotych – o 30% więcej niż rok temu. Kwota ta umożliwi bezpłatną naukę pływania 420 dzieciom z zamojskich szkół.
– Dofinansowanie sfinansuje naukę, opiekę, transport, ale także lekcje o bezpieczeństwie z ratownikiem – mówi dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, Mateusz Ferens: – Wiek 7-9 lat to najlepszy moment na rozpoczęcie nauki pływania. Dziecko ma rozwinięty układ szkieletowy i mięśniowy, ale nie posiada nawyków.
Pływanie ma same plusy
– Uważam, że wszystkie dzieci klas I-III powinny obowiązkowo mieć naukę pływania – zaznacza Renata Sadowska, pracownik krytej pływalni w Zamościu oraz Szkoły Podstawowej nr 9. – Słyszymy o sytuacjach, gdy utonęło dziecko będące nawet pod opieką rodziców. Program ten jest przyjazny dla rodziców, dzieci i instruktorów. Pływanie jest też hartowaniem organizmu oraz najlepszą gimnastyką korekcyjną dla dzieci.
Zajęcia pływania doceniają najmłodsi. – Dzięki temu mam mocne nogi i łatwiej kopać piłkę – zauważają. – Na wakacjach można iść pływać, a nie tylko siedzieć na plaży.
Nauka za młodu, bezpieczeństwem na przyszłość
– Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeśli ktoś ma obycie z wodą to nie wygłupia się, nie biega i nie skacze – uważa Zbigniew Daniłowicz, ratownik WORP. – Kursy pływania oswajają dzieci z wodą, wtedy wiedzą, gdzie można wchodzić oraz jak utrzymać się na wodzie.
– Jako Zamość będziemy starać się o jeszcze większe środki w przyszłym roku. Docelowo chcielibyśmy, by program nauki pływania mógł być realizowany we wszystkich szkołach podstawowych w naszym mieście – dodaje Ferenc.
W województwie lubelskim najwyższą kwotę otrzymała gmina Lublin – 157 800 zł. Wsparcie dostały także gminy Janów Lubelski, Ryki, Świdnik oraz – Miasto Puławy.
AlF / opr. KS
Fot. Aleksandra Flis